Sponsorlu Bağlantılar

 

Tıpta adı ‘herpes zoster’ olan, halk arasında zona diye bilinen bir deri hastalığıdır. Ağrılı ve acılı kaşıntı, döküntü ve yaralara yol açan bir hastalıktır. Zonaya sebep olan virüs su çiçeğine de sebep olan ‘varisella zoster’ virüsüdür. Virüs vücuda bir kez yerleştiği zaman vücudun bağışıklık sisteminin düşmesiyle sürekli ortaya çıkabilmektedir. Zona hastalığını depresyon, stres, üzüntü ve vücut direncinin düşmesi tetikler ve virüs harekete geçer.

Boyun, sırt, yüz, bel , kalça, göğüs, kollar ve bacaklarda zona görülebilir ve bu bölgelerde ağrı ve acılara sebep olur. Zona genellikle 50 yaşın üzerindeki kişilerde görülmektedir. Su çiçeği hastalığı geçirmiş kişilerin vücuduna virüs bir kez girdiği için ilerleyen zamanlarda zona olarak bu virüs tekrar meydana çıkabilir.  Zona hastalığı olan kişilerin yaralarına temas edenlerde zona değil su çiçeği hastalığı görülür yani zona değil ama su çiçeği bulaşır. Bu yüzden zona hastası olan birinin yaralarına dokunmamak ve temas etmemek gerekir.

Belirtileri Nelerdir?

  • Baş ağrısı ve ateşsiz grip
  • Işığa hassasiyet ve halsizlikle başlayıp
  • Ağrı, karıncalanma, yanma ve kaşıntı
  • Ciltte döküntü ile ortaya çıkar.

Tedavi Yöntemleri

Virüsler öldürülemediği için kesin bir tedavisi yoktur çünkü virüs yapısı bakımıyla ölmüyor fakat uyku halinde duruyor. Ancak ağrı ve acıların dindirilmesi ve sinir sistemine virisün vereceği zararın azaltılması için erken teşhis önemlidir. Özellikle bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi tedavi için çok önemlidir. Yara, kaşıntı ve döküntüler ilaç tedavisi ile kontrol altına alınır. Zona hastalığında dinlenme hastalığın tedavisi için çok önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Sponsorlu Bağlantılar