Sponsorlu Bağlantılar

İnsanlar genellikle zeka ile akıl arasındaki farkı ayırt etmekte zorluk çekebilirler. Birbirinden çokta uzak olmayan bu iki kavram canlılar için son derece önemlidir. Bu bağlamda zeka; hayatımızı kolaylaştırarak, daha hızlı çözümler bulmanızı sağlayabilir.

Zeka; karşılaşılan problemlere karşı hızlı ve kolay çözüm bulma, ince düşünme, ortama uyum sağlama, çabuk karar verme ve doğru tespit edebilme yeteneğidir.

Zeka doğuştan gelir ve ortam şartlarına göre gelişir. Yaşam sürdüğünüz çevre zeka gelişimine olumlu veya olumsuz olarak etki edebilir. Ayrıca bilim insanları zeka gelişimini etkileyen birçok oyun ve aktivite geliştirmiştir. Zeka gelişimini hızlandıracak birçok meyve ve sebze yaradan tarafından bizlere hediye edilmiştir.

Ülkemizde son yıllarda zeka gelişimi üzerine birçok tez hazırlanmış olup, her geçen gün yeni zekâ testleri hazırlanmaktadır. Bu testler ile insanların işlem yapma hızı ve arkalarının işlevselliği ölçülmektedir.

Zekâ Türleri Nelerdir?

Zeka türleri insanların başarılı oldukları alanlara göre 3 ana grupta incelenir.

1 – Soyut Zekâ

Bu zeka türünde baskın olan bireyler genellikle matematik, geometri ve fizik dallarında başarı gösterir, semboller, sayılar ve formül kullanımında ön plana çıkarlar.

2 – Mekanik Zekâ

Sponsorlu Bağlantılar

Mekanik zekâ becerisine sahip kişiler icat etme, tamir etme, malzeme kullanımı ve el becerisi gerektiren işlerde başarı sağlarlar. Bu bireyler genellikle Mühendislik ve Mimarlık alanında kendilerini gösterirler.

3 – Sosyal Zekâ

Yaşadığı çevrede sevilen, aranılan ve dikkat çeken kişilerde görülen sosyal zeka, insanları ikna etme ve etkilemede son derece başarılıdır. Bu zekâ türü genellikle üstün liderlik vasfına sahip olur.

Sponsorlu Bağlantılar