Sponsorlu Bağlantılar

Zakkum bitkisi pembe, beyaz, sarı renkli çiçekli türleri olan bir bitkidir. Kendiliğinden su kenarlarında yetiştiği gibi bahçelerde süs bitkisi olarakta kullanılmaktadır. Yaz kış yapraklarını dökmeyen dayanıklı bir bitkidir. Su kenarlarında daha çok yetişmesine rağmen susuzluğa da çok dayanıklıdır. Boyu 5-6 metreye kadar ulaşabilen bir gövdesi vardır. Hoş kokulu ve hoş görüntülü bir çiçek türüdür.

Zakkum zehirli bitkiler kategorisinde yer almaktadır ancak doktor kontrolünde bir çok hastalık için de şifa kaynağı olmaktadır. Zakkum çiçeği, yaprağı ve gövdesiyle tamamen zehirli bir bitki olmasına rağmen ilaçların üretiminde ve özellikle kanser hastalığının tedavisinde çok etkilidir. Zakkum gereğinden fazla yada kontrolsüz kullanılırsa ciddi zehirlenmelere sebep olur. Ancak doktor kontrolü ve bilen kişilerce dozunda kullanıldığı zaman idrar söktürücü, kalbi kuvvetlendirici ve özellikle kansere karşı tam bir şifa kaynağıdır. Özellikle cilt kanserine karşı zakkumdan hazırlanan ilaçların kullanılması kanser tedavisi için çok önemlidir.

Ülkemizde bazı uzmanlarca zakkum bitkisinden kansere karşı ilaç üretilmektedir ve kanseri tamamen yok ettiği bilinmektedir.  Zakkum bitkisi şifa için kullanılacaksa mutlaka kurutularak kullanılmalıdır. Ancak tekrar söylemekte fayda var 1 gram kuru zakkum yaprağı bile kullanan kişiyi ileri derece zehirleyebilir o yüzden mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar