Sponsorlu Bağlantılar

Sürdürülebilirliğin Önemi ve Geri Dönüşüm

Dünya bize yaşam için ihtiyaç duyduğumuz her şeyi veriyor, ancak çevreye daha iyi bakmaya başlamazsak ve daha sürdürülebilir yaşamazsak insanlık soyu tükenme tehdidi ile karşı karşıya kalacaktır. İnsan faaliyetlerinin çevre üzerindeki zararlı etkisini azaltmak ve doğal kaynakların tüketimini azaltmak bunun en önemli yoludur. Geri dönüşümlü tuğlalar ve keresteler gibi bina için geri dönüşümü olan malzemeler kullanmak ya da çevre dostu aydınlatma gibi basit şeylerin kullanımı büyük fark yaratabilir. Nüfus artışı, sadece insan nüfusu için değil, aynı zamanda Dünya’daki diğer canlılar için de yaşamsal öneme sahiptir. Bu durum doğal kaynaklar ve çevre üzerinde benzeri görülmemiş bir baskı yaratıyor. Bu hayati kaynakların çoğu sınırlı miktarda bulunmaktadır.

Alıştığımız gibi yaşam şekli ve mevcut kaynaklardaki doğal kaynakların tüketimi uzun süre devam edemez. Aksi takdirde gelecek veya belki de mevcut nesiller bile endişe verici oranda azalan doğal kaynakların bulunmaması nedeniyle ciddi sorunlarla karşı karşıya kalacaktır. Zayıf çevre yönetimi ve doğal kaynakların sorumsuz kullanımı ile yaşamımızı sürdürmeyi göze alamayız. Çünkü bir noktada hiçbir kaynak kalmayacak ve bu gerçekleştiğinde insan ırkı, insanlığın hayatta kalmasını tehlikeye atabilecek ciddi problemlerle karşı karşıya kalacaktır. Bilim adamları gezegenin hızlı nüfus artışını nasıl düzene koyacağını bilmiyor , ancak şu an için en iyi çözüm şüphesiz sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm.

 

Kaynakların, malzemelerin ve atıkların geri dönüşümü ya da yeniden kullanılması sürdürülebilirliğin önemli bir parçasıdır. Çünkü çevre üzerindeki olumsuz insan etkisini azaltır ve doğal kaynaklar üzerindeki baskıyı azaltmaya yardımcı olur. Sürdürülebilirlik, çevre üzerinde olumsuz etkisi olan ve doğal kaynak tüketimini artıran ulaşım ve diğer insan faaliyetlerinde yeniden yapılanma gerektirir. Sürdürülebilirlik her bireyin fedakarlığı olmadan sağlanamaz ve ilk bakışta göründüğü gibi dramatik yaşam tarzı değişiklikleri gerektirmez. Mesela, yenilenebilir enerji gibi alternatif kaynaklardan tam olarak yararlanılması yeni iş fırsatları doğuracaktır.

Daha iyi sürdürülebilirliğe katkıda bulunan her eylem ne kadar önemsiz görünse de yardımcı olur. Hükümetler, insan faaliyetlerinin çevre üzerindeki zararlı etkilerini azaltmaya yardımcı olan, doğal kaynakları koruyan projeler için yasal düzenlemeler yapabilirler. Ayrıca yan kuruluşlara sürdürülebilirliğe geçişte yardımcı olabilirler. İnsanlar ve gelecek nesillere “yaşanabilir” bir gezegen bırakma çabalarının en önemli parçası bu adımlar ile başlayabilir.

Sponsorlu Bağlantılar