Sponsorlu Bağlantılar

İnternet ortamındaki bilgi kalabalığından ve denetim eksikliğinden dolayı, birçok site şiddet içerikli ve 18 yaş altı çocuklara uygun olmayan içerikler paylaşmaktadır. Ayrıca zaman zaman bazı politik nedenlerden dolayı Twitter, YouTube, Facebook ve Instagram gibi birçok sosyal paylaşım ağı devlet tarafından internet kullanıcılarına  yasaklanmıştır. Böyle bir durumda insanın aklına ilk gelen soru “Bu Engeli nasıl Aşarım?” Oluyor.

Şunu belirtmeliyiz ki, engel durumu farklı yöntemler ile ortadan kaldırılabilir. Ancak önemli olan engeli kaldırdığınız bilgisayarda, kullanıcılar arasında çocukların olmaması gerekir. Bilgisayarı çocuğunuz ile ortak kullanıyorsanız, kötü yazılım ve sitelere karşı önlemler almalısınız. Örneğin; AntiPorn gibi programlar zararlı içeriğe sahip sitelere engel koyacaktır.

Yasaklı sitelere girişteki en etkili yöntemlerden birisi “DNS degistirme”dir. Bu yönteme başvurmadan önce giremediğiniz sitenin yayında olduğundan emin olmalısınız. Aksi halde hangi yöntemi denerseniz deneyin, sitenin kaynağına erişim sağlayamazsınız.

DNS Nedir? DNS Değişimi İle Yasakların Kaldırılması

Kısaca DNS; Bilgisayar ile İnternete bağlandığınızda, otomatik olarak sunucuyu bilgisayar belirlemektedir. Eğer ki sunucuda değişiklik yapılırsa, kaydettiğiniz DNS sunucusu üzerinden erişim izni olmayan sitelere bağlanabilirsiniz.

DNS değişim işlemi için ilk önce Denetim Masası>Ağ ve Paylaşım Merkezi sayfasını açmalısınız.

Açılan sayfada belirgin tonda mavi olarak yazan, Kablosuz Ağ Bağlantısı’na tıklayın. Daha sonra Etkinlik ikonu’nun altında ki özellikler seçeneğine tıklayarak yeni açılan pencerede İnternet Protokol Sürüm 4 seçeneğine tek tıklayın. Bu tıklama sonucu aşağı kısımda beliren Özellikler seçeneğine tıklayarak, yeni açılan pencerede Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan’ı işaretliyoruz. Aktif hale gelen DNS sayfasına 8.8.8.8.8.8.4.4 rakamlarını her kutucuğa bir rakam gelecek şekilde yazıyoruz. Böylece DNS değişikliği yaparak özgürce farklı sunucu üzerinden engelsiz istediğiniz siteye bağlanabilirsiniz.

VPN Programları İle Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir?

İlk zamanlarda DNS değişikliği ile birçok yasaklı siteye erişim sağlanırken, son zamanlarda DNS adreslerine karşı alınan önlemler ile bu yöntem etkisiz kalmıştır. DNS işlemi uzun ve garantisi olmayan bir yöntem olduğundan sizlere VPN Programları ile yasaklı sitelere girişi anlatacağız.

Sponsorlu Bağlantılar

VPN Nedir?

Kısaca VPN : İnternete bağlanmanızı sağlayan ve internet kimliğiniz olarak tanımlanan IP adresinizin, yurtdışındaki PC kullanıcılarının IP adresleri ile yer değiştirmesi işlemine denir. Böylece internete yaşadığınız ülke dışındaki herhangi bir ülkeden bağlanıyor gibi özgürce yasaklı sitelere girebilirsiniz.

En Kullanışlı VPN Programları 

  • ZenMate
  • HotspotShield
  • CyberGhost
Sponsorlu Bağlantılar