Sponsorlu Bağlantılar

AstroTurf, suni çimi veya sentetik çimi üreten ilk markadır. Ayrıca suni çim ilk olarak AstroTurf ismi ile piyasaya tanıtılmıştır. Spor alanında bir devri kapatıp, başka bir devir açan bu icadı, günümüzde birçok standyum ve yürüyüş parkurları gibi sosyal tesislerde görebilirsiniz.

Yapay Çim (Sentetik Çim) Ne Zaman Bulundu? Kim İcat Etti?

Monsanto Industries’ten James Faria ve Robert Wright, Astroturf’u birlikte icat ettiler. Astroturf için patent 25 Aralık 1965’te dosyalandı ve USPTO tarafından 25 Temmuz 1967’de yayınlandı.

Tarihsel Gelişimi

50’li ve 60’lı yıllarda, Ford Vakfı gençlerin fiziksel uygunluğunu iyileştirmek için yollar üzerinde çalışıyordu. Aynı zamanda, Monsanto Industries’in bir yan kuruluşu olan Chemstrand Company, sert halılar olarak kullanılmak üzere yeni sentetik elyaflar geliştiriyordu.

Chemstrand, Ford Vakfı tarafından okullar için mükemmel bir kentsel spor alanı yapmaya teşvik edildi. 1962’den 1966’ya kadar Chemstrand yeni spor yüzeyleri üretmeye ve tasarlamaya çalıştı. Yüzeyler, ayak çekişi ve yastıklama, hava drenajı, yanıcılık ve aşınma direnci açısından test edilmiştir.

“Chemgrass” İlk Büyük Ölçekli Sentetik Çim

1964’te Yaratıcı Ürünler Grubu, Providence Rhode Island’daki, Moses Brown Okulun’da Chemgrass adında bir sentetik çim kurdu. Bu sentetik çimin ilk büyük ölçekli kurulumu oldu. 1965 yılında, Judge Roy Hofheinz, Texas’ta AstroDome’u kurdu. Hofheinz, doğal çimin yeni bir sentetik oyun yüzeyi ile değiştirilmesi hakkında Monsanto’ya danıştı.

Sponsorlu Bağlantılar

İlk Yapay Çim (AstroTurf)

1966’da, Houston Astros’un beyzbol sezonu, AstroDome’da Astroturf adını alan bir Chemgrass yüzeyinde başlıyor. İddialara göre, John A. Wortmann tarafından AstroTurf yeniden adlandırıldı.

Aynı yıl, Houston Oilers’ın AFL futbol sezonu, AstroDome’da 125.000 fit kare çıkarılabilir Astroturf üzerinde başladı.

Gelecek yıl, Indiana Eyalet Üniversitesi Stadyumu, Yapay Çim (Astroturf) kurulan ilk açık stadyum oldu.

Patent Süreci

1967’de, Astroturf patentliydi (ABD Patenti No. 3332828). Monsanto Industries’in mucitleri Wright ve Faria’ya “monofilament şerit dosya ürünü” için patent verilmiştir.

1986’da Astroturf Endüstri A.Ş. Güneybatı Rekreasyon Endüstrilerine kuruldu ve 1994 yılında satıldı.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar