Sponsorlu Bağlantılar

TRT 1 kanalı izleyicileri ile buluşturduğu Yalaza isimli yeni dizisiyle, her yaştan dizi severleri ekran başına bağladı. İzleyicilerin aklına gelen ilk soru, Yalaza kelimesinin ne anlama geldiği oluyor.

Sakarya’nın Taraklı beldesinde çekilen Yalaza dizisinde, 10 yıl önce eşini kaybetmiş, yaşlı babası, 4 kızı ve 1 oğlu ile yaşayan İbrahim Akartürk’ün heyecan dolu yaşamını izliyoruz. Birde İbrahim Bey’in peşinden hiç ayrılmayan Nalan isimli bir bayan var. İbrahim Akartürk’ün kızları babalarını Nalan isimli bu bayandan kurtarmak için, babalarının çocukluk aşkını buluyorlar. Ancak işler hiç istemedikleri şekilde ilerliyor. Bu heyecan ve macera dolu diziyi kahkahalarla izleyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Yalaza Ne Demek?

Taraklı beldesine özgü Yalaza kelimesinin anlamını araştırdığımızda karşımıza “Alev” kelimesi çıktı. Dizideki İbrahim Bey’in çocukluk aşkı olan Hanımında isminin Alev oluşu diziyi biraz daha ilginç hale getirmiş. Yalaza kelimesinin biraz derinine indiğimizde ise Taraklı kültüründe farklı bir yeri olduğunu anlıyoruz. Bölge halkı, sohbet ortamlarında anlatılan abartılı hikayelere veya televizyonlarda çıkan asparagas haberlere Yalaza demektedir. Bunun dışında Yalaza kelimesi “Şaka” anlamına da gelmektedir. Önceleri köylüler bir araya gelip, iyi bir şekilde organize olarak, köyden birine şaka yaparlarmış. Her ne kadar şaka da olsa, şakazede komikliğin yanında bazen zor durumda kalarak korku dolu anlar yaşayabilmektedir.

Yalaza Dizisinde Kimler Oynuyor?

Dizide oynayan başrol oyuncularının, dizideki ve gerçek hayattaki isimlerini sizler ile paylaşıyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar
  • İbrahim AKARTÜRK – Sinan Tatmin ALBAYRAK
  • Alev YANARDAĞ – Didem BALÇIN
  • Nalan İNCE – İpek TUZCUOĞLU
  • Settar GÖNLÜBOL – Hasan KAÇAN
  • Santral – Kadir ÇÖPDEMİR
  • Faik AKARTÜRK – Erol AKSOY
Sponsorlu Bağlantılar