Sponsorlu Bağlantılar

Vitiligo  bir cilt hastalığıdır ve deriye rengini veren pigmentlerin hasar görmesi yada çalışmaması sonucu ortaya çıkmaktadır. 100 kişiden 1-2 sinde görülen bu durum yüksek strese bağlı oluşabildiği gibi genetik faktörler de önemli rol oynamaktadır. Ailesinde vitiligo olan kişilerde vitiligo hastalığı oluşma ihtimali daha yüksektir. Vitiligo olan kişilerin derilerinde bir yada bir kaç bölgede deri rengi beyazlaşmaya başlar ve bu durum büyük bir alana yayılana kadar devam edebilir.

Genellikle 20 yaşın altında vitiligo olmaya başlayan kişilerin hayatlarının ilerleyen zamanlarında da vücutlarının farklı bölgelerinde vitiligo olabilir. Özellikle stres, ateşli hastalık geçirme yada güneş ışığına fazla maruz kalma vitiligoyu arttıran etkenlerdir. Vitiligo küçük bir noktadan başlayıp büyük alanlara yayılabilmektedir ve en çok el, yüz, sırt, genital bölgede oluşmaktadır.  Koyu tenli kişilerde çok bariz belli olan vitiligo açık tene sahip kişilerde yazın güneş ışığına maruz kalma durumlarında daha çok kendini belli etmektedir.

Vitiligo tedavisi için bir kaç farklı yöntem izlenmektedir. Eğer vitiligolu bölge koyu renkli bölgelerden daha az ise vitiligoyu koyulaştırma çalışması yapılır, vitiligolu bölge daha fazla ise koyu renkli bölgelerin de rengi açılarak vücut tek renge kavuşturulur.  Vitiligonun kendiliğinden geçmesi yada azalması çok düşük bir ihtimaldir.

Sponsorlu Bağlantılar