Sponsorlu Bağlantılar

Tatlı bir kaşıntı ile başlayan uçuk belirtileri ilerleyen süreçlerde kendini acılı bir kabusa dönüşmektedir. Gülmenizi, konuşmanızı, ve yemek yemenizi bile zorlaştıran “Uçuk” rahatsız edici görüntüsü ile hayatınızı zindana çevirebilir.

Stresli ve yoğun yaşam tarzınızdan dolayı dudak ve ağız çevresinde hafif bir kaşıntı ile belirtilerini gösteren uçuk ilerleyen süreçlerde minnak bir kabarcığa dönüşür. Daha sonra patlayan bu kabarcık geride ağrılı bir hafta geçirmenizi sağlar. Peki ağrısından ziyade görüntüsü ile sizi rahatsız eden uçuktan nasıl kurtuluruz.

Uçuk Nedir?

Öncelikle şunu iyi bilinmeli! “Uçuk Bir Virüstür“. Eski Yunan tarihinden beri bilinen bu virüs sinir hücrelerine yerleşerek, bağışıklık sisteminizin en zayıf olduğu anda harekete geçmektedir. Tıp kitaplarında “Herpes Simpleks” olarak yer edinen virüs, bulaşıcı olmasının yanı sıra 180-250 Nm boya sahiptir. Uçuk ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabilir ancak tekrarlama riski bulunmaktadır. İnsanların %80’i hayatlarında en az bir kez bu hastalığa yakalanmaktadır. Ülkemizde ise her yıl 8 milyon vatandaşımızın uçuk rahatsızlığı geçirdiği tahmin edilmektedir. Bayanların genital bölgesinde oluşan uçukların çoğu “Herpes Simpleks” virüsü kaynaklıdır.

Uçuk Belirtileri Nelerdir?

  • Uçuk çıkacak bölgede ortalama 1 gün öncesinden kaşıntı, karıncalanma ve  yanma hissi gibi komplikasyonlar görülür.
  • Kaşıntının ardından uçuk bölgesinde ilk önce hafif kızarıklık daha sonrasında ise hafif baloncuklar oluşur.
  • Zamanla kabarcıkların patlaması ile ağrılar başlar.
  • Çatlayan yara kuruyarak kabuk haline dönüşür.

Uçuk Nasıl Geçer?

Bizim tavsiyemiz uzman bir hekimden yardım almanızdır. Ancak imkanımız yok ise bitkisel yollarla da uçuktan kurtulabilirsiniz.

1 -Sarımsak Mucizesi

Virüs düşmanı sarımsak hem metabolizmanızı kuvvetlendirir hem de virüslere karşı acımasızca savaşır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir diş sarımsağı ortadan ikiye bölün. Belirli zaman aralıklarında uçuk oluşan bölgeye bastırın. En kısa sürede uçuğun kaybolduğunu göreceksiniz.

2 -Marul Lapası

Marul yapraklarını haşladıktan sonra ezip, lapa haline getirin. Lapayı ılık haldeyken yaranın üzerine sürün ve bir bez yardımı ile tampon yaparak 15-20 dakika bekleyin.

3 -Patates Püresi

Marul yapraklarında yaptığınız gibi patatesi de haşlayıp ezerek püre haline getirin. Ilık durumdaki püreyi yaraya 4-5 defa uygulamanız yeterli olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar