Sponsorlu Bağlantılar

Okul öncesi dönemde kaba motor hareketleri sağlayan kaslar ince motor hareketleri sağlayan kaslara oranla daha fazladır. Buna bağlı olarak da çocuklar rahatlıkla koşup zıplayabilmelerine karşın, dar bir tahta üzerinde denge sağlamak gibi daha üst düzeyde motor koordinasyon gerektiren hareketleri yapmakta güçlük çekerler. İnce motor kasların koordineli bir biçimde, tam olarak işlevlerini yerine getirebilmeleri ancak ergenlik döneminde gerçekleşebilir.

Gelişimsel olarak çocuklar, henüz gözlerini küçük nesneler yada ayrıntılar üzerinde odaklayabilmek için de yeterli olgunluğa ulaşmamışlardır. Bu nedenle el-göz uyumları yetersizdir. Bu dönemde erkek çocukların kızlardan daha uzun ve ağır olmalarına rağmen kız çocuklarının ince motor kaslarının gelişimi erkek çocuklardan biraz daha ileridir.

Üç yaşındaki çocukların çoğu fazla döküp saçmadan kendi yemeklerini yiyebilirler. Fakat 7-8 yaşına gelmeden tabaklarındaki eti kesemezler. Üç yaşından itibaren çocukların çoğu giysilerini çıkarabilir, dört yaşında ise hem giyinebilir hem çıkarabilir. Bu yaşlarda henüz ayakkabılarını kendileri giyemezler çünkü sağ ve sol ayakkabılarını ayırt etme aşamasına gelmemişlerdir. 5 yaşına gelince kendi başına banyo yapabilir anca 12 yaşına kadar denetlenmelidir.

Hazırbulunuşluk Ne Demektir Öğrenmek İçin Tıklayın.

Sponsorlu Bağlantılar