Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye’de bir ilke imza atan İzmit Belediyesi yeni sosyal projesi ile, Suriye’den göç etmiş mülteci bayanların yemek yaparak aile ekonomisine ve ülkeye katkı sağlamalarını amaçlıyor.

Sosyal anlamda duyarlı olduğunu kanıtlayan Kocaeli’nin İzmit Belediyesi, büyük acılar yaşayan ve ülkelerini terkederek, muhacir olarak vatanımıza sığınan Suriyeli mültecileri sosyal projeler ile destekleyerek hayata tutundurmaya çalışıyor.

Bilindiği gibi savaş mağduru olan Suriyeli mülteciler ülkemize sığınmış ve halkımızda ekmeğini bu kardeşlerimiz ile paylaşmıştır. Sığınma talepleri sonucu İzmit’e yerleşen Suriyeliler için İşkur ve Halk Eğitim ile ortak bir proje geliştiren İzmit Belediye’si, 13 Suriyeli bayan mülteciye 272 saat eğitim vererek kendi kültürlerinde bulunan yemeklerini yapacakları bir işletme açmıştır.

Şam Mutfağı Nerede?

Şam Mutfağı (Al Shami Kitchen) ismi ile açılan işletmenin, birçok sivil toplum kuruluşu ve vatandaşların katılımı ile İzmit Necati Gençoğlu Kültür Merkezi‘nde açılışı yapıldı. Şam mutfağının çeşit çeşit yemeklerinden tatmak isteyenler açılışa akın etti. Türkiye’de ilk olan Suriye kültürüne sahip yemeklerden tatmak isteyenler bu restorana rezervasyon yaptırabilirler. Ayrıca işletme olarak çeşitli fabrika ve çevre ildeki restoranlara satış yapılmaktadır.

Avrupa’da Ödül Aldı

Şam mutfağı Türkiye’de ilk İzmit’te açıldı. Avrupa’da ise ilk ödülünü alan Şam mutfağı İngiltere‘de açılmıştır. İngilizlerin damak tadına hitap eden Şam mutfağı, İzmit’te de aynı başarıyı tekrarlamak istiyor.

Sponsorlu Bağlantılar