Sponsorlu Bağlantılar

Demir

Türkiye’de yaygın olarak bulunan bir madendir. Endüstrinin en önemli ham maddelerinden birisidir. En çok çıkarıldığı yerler Sivas-Divriği, Hasan çelebi, Hekimhan’dır.

Bakır

Kolay işlenen bir metal olan bakırın ısı ve elektrik iletkenliğinin iyi olması geniş bir kullanım alanına sahip olmasını sağlamıştır. Elektrikli aletler, elektronik eşyalar, çeşitli makine, alet ve mutfak eşyası yapımında kullanılan önemli bir madendir.

Türkiye bakır üretimi açısından dünyada önemli bir yere sahiptir. Kastamonu-Küre, Artvin- Murgul, Rize-Çayeli de çıkarılır.

Krom

Krom madeninin en çok elde edildiği mineral kromittir. Demir başta olmak üzere metallere sertlik ve paslanmaz özellik kazandırdığı için kullanım alanı çok yaygın olan bir madendir. Türkiye krom madeni bakımından ve krom çıkarımı bakımından dünyada en ilk sıralarda yer almaktadır. Eskişehir, Fethiye, Bursa, Adana, Kayseri de çıkarılmaktadır.

Boksit

Hafif yumuşak bir metal olan aliminyumun elde edildiği mineraldir. Kullanım alanı yaygındır, demir ve çelikten sonra en yaygın kullanım alanına sahip madendir. Konya, Antalya, Muğla, Adana da çıkarılmaktadır.

Bor

Dünyada bilinen bor minerallerinin yarıdan fazlası Türkiye’dedir. Eskişehir, Kütahya, Balıkesir, Bursa en çok çıkarıldığı yerlerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Altın, Barit, Zımpara Taşı, Kurşun-Çinko, Fosfat, Manganez, Feldspat, Cıva,Linyit, Kükürt, Volfram, Trona, Lüle Taşı, Oltu Taşı, Mermer ve Tuz çıkarılan diğer madenlerdir.

 

Türkiye’ de Nüfusun Dağılışını Etkileyen Faktörleri Öğrenmek İçin Tıklayın.

 

Sponsorlu Bağlantılar