Sponsorlu Bağlantılar

Tüküren kobra kobraların genelinde var olan bir davranışa verilen isimdir. Kobralarda her zaman olmasa da zehir tükürme davranışı görülmektedir. Tüküren kobra türleri şu şekilde sıralanabilir; Kara boyunlu kobra, siyah- beyaz kobra ve kırmızı tüküren kobra en bilinenleridir. Kobralar tükürme özelliğini avlarını öldürmek için değil bir savunma mekanizması olarak kullanmaktadır.

Avlarını ısırarak dişlerindeki zehirle avını öldürür ve daha sonra avını yer. Ancak tükürme olayını tehlikede olduğu durumlarda kendini savunmak için yapar. Eğer bir insan yada büyük bir hayvan tarafından rahatsız edilirse dişlerinde bulunan zehri püskürterek tükürür. Bu tükürük 2 metre uzağa gidebilmektedir. Havada sprey gibi dağılan bu zehir bir insanın kanına temas ederse öldürebilir ancak sadece deriye temas etmesi öldürücü etki yapmaz, ancak gözlere teması kör olma sebebidir. Tüküren kobralar dişlerinde bulunan zehrin tamamını ısırdığı avın kanına göndererek onu öldürür, tükürme özelliği nadir görülen bir durumdur.

Tüküren Kobra türleri genelde Afrika’da bulunmaktadır. Endonezya ve Kenya’da da tüküren kobralar fazlaca bulunmaktadır. Güney Afrika ve Ekvator yakınlarında siyah boyunlu tüküren kobraya rastlamak da mümkündür.

 

Sponsorlu Bağlantılar