Sponsorlu Bağlantılar

Transformatör iki veya daha fazla devre arasındaki elektrik enerjisi aktarımını indüksiyonla sağlayan bir sistemdir. Transformatörlerin diğer adı trafodur.

  • Trafolar en az maliyetle en yüksek verimi sağlayan elektrik dağıtım cihazlarıdır.
  • Trafolar alternatif akım devrelerinde kullanılırlar.
  • Trafolar kullanıldığı alana göre bir kaç farklı şekilde kullanılır.

 

Örneğin elektrik akımının çok yüksek olduğu bir yerde elektrik akımını alçaltıcı şekilde kullanılırken, elektrik akımının düşük olduğu bir noktada elektrik akımını yükseltip, tekrar düşürecek şekilde kullanılır.

  •   Transformatörlerin çalışma prensibi elektriğe dayandığı için her türlü elektrikli alette kullanılırlar. Evlerdeki kapı zili, radyo, teyp, televizyon gibi araçlarda transformatör kullanılır.

 

Transformatörler şehirlerdeki elektrik akımının dağıtımı, fabrikalarda, evlerde, hastanelerde, okullarda kullanımı için gereklidir. Transformatörlerin kullanılması ile elektrik akımı bir şehrin her noktasına eşit şiddette dağıtılabilmektedir. Cep telefonlarının şarj aletlerinde, şarjlı süpürge, makine gibi aletlerin içerisinde yine trafolar vardır.  Transformatörler kullanım amaçlarına göre ; oto transformatör, alçaltıcı transformatör, yalıtım transformatör ve yükseltici transformatör olarak kullanılır. Çalışma ortamlarına göre transformatörler ise tek fazlı ve çift fazlı olmak üzere iki gruba ayrılır.

Sponsorlu Bağlantılar