Sponsorlu Bağlantılar

Asıl adı Thomas Alva Edison olan Edison, 11 Şubat 1847’de Milano – Ohio’da doğmuştur. Samuel ve Nancy Edison’un yedinci ve son çocuğu olarak hayata gözlerini açtı. Edison okul çağında okula çok fazla gidememiştir ve okuma yazmayı annesi öğretmiştir.  Ancak her zaman çok meraklı bir çocuk olduğundan, kendi başına okuyarak kendini çok fazla geliştirmeyi başarmıştır. 

 

Edison erken yaşlarda çalışmaya başlamış demirtolu üzerinde gazete ve şeker satmıştır. Boş zamanlarını sürekli kitap okuyarak ve telgrafın nasıl çalıştığını öğrenmeye çalışarak geçirirdi. Bu merakı ve ilgisi sayesinde 16 yaşında bir telgrafçı olarak işe başlamıştır.

İlk Buluşu Elektrikli Oy Kaydedici

Telgrafçılık Edison için iyi bir iş olsa da Edison’un ruhunda mucitlik vardı ve iletişim devrinin hızla gelişmesi ile Edison bir çok şehir görme fırsatını yakaladı. Amerika Birleşik Devletlerinde bir çok şehirde çalıştıktan sonra bir icat yapmaya karar verdi. Bu icadı kendisi için çok büyük bir başarı olsa da insanlar tarafından çok fazla ilgi görmedi. Oylama sürecini hızlandırmak için elektrikli oy kaydediciyi icat etti ve patentini de bu ilk buluşu üzerine aldı. Edison ilerleyen zamanlarda devlet desteği almaya başladı. Çalışmaları için kendisine 40.000 dolar ödenek verildi.

 Edison’un Başarıları

1876 yılında çalışmalarını sürdürmek için küçük bir labaratuar ve tesis kuran Edison çalışmalarına Menlo Park isimli köyde devam etti. Bu tesiste araştırma ve geliştirme yapabilecek tüm ekipmanlar vardı. Bu modern tesisler Edison’un ilk önemli işi olarak değerlendirilir ve bu labaratuvarlarda ilk büyük buluşu olan kalay folyo fonografını icat etmiştit.

Sponsorlu Bağlantılar

Sesi tutabilen ve yeniden üretebilen bu makine büyük ilgi uyandırdı ve Edison’un uluslararası alanda tanınmasına neden oldu. Edison, ülkeyi kalay folyo fonografiyle gezdi ve 1878 Nisan’ında Başkan Rutherford B. Hayes’e göstermek üzere Beyaz Saray’a davet edildi.

Edisonun diğer buluşu için elektrik aydınlatma fikri yeni değildi ve birçok insan üzerinde çalışmış, hatta elektrik aydınlatma biçimleri geliştirilmişti. Ancak o zamana kadar, ev kullanımı için uzaktan pratik bir şey geliştirilmemişti. Edison sadece akkor bir elektrik ışığı icat etmekle kalmadı, aynı zamanda akkor ışığı pratik, güvenli ve ekonomik hale getirmek için gerekli tüm elemanları içeren bir elektrik aydınlatma sistemi icat etti.

Bir buçuk yıllık bir çalışmanın ardından, karbonlu dikiş ipliğinden oluşan bir akkor lamba yapıldı ve 13,5 saat boyunca yakılarak büyük başarı elde edildi. Edison’un akkor aydınlatma sisteminin ilk halk gösterimi, Menlo Park laboratuvar kompleksinin elektrikle aydınlatıldığı 1879 yılının Aralık ayında gerçekleşti. Edison sonraki birkaç yılını elektrik endüstrisine ayırdı. 1882 yılının eylül ayında, aşağı Manhattan’daki Pearl Caddesi’nde bulunan ilk ticari elektrik santrali, bir mil kare alanda müşterilere ışık ve güç sağlayarak çalışmaya başladı; böylece elektrik devri başladı.

Şöhret ve Zenginlik

Elektrik ışığının başarısı, dünyaya yayılmış olan elektrik gibi Edison’u yeni şöhret ve zenginlik seviyelerine getirdi. Edison’un çeşitli elektrik şirketleri, 1889’da Edison General Electric’i oluşturmak için bir araya getirilinceye kadar büyümeye devam etti.

Sponsorlu Bağlantılar

Ancak Edison’un şirket ünvanına rağmen, Edison bu şirketi asla kontrol etmedi. Akkor aydınlatma endüstrisini geliştirmek için ihtiyaç duyulan muazzam miktarda sermaye, J.P. Morgan gibi yatırım bankacılarının katılımını gerektirdi. Edison General Electric, 1892 yılında önde gelen rakibi olan Thompson-Houston ile birleştiğinde, Edison isminden düştü ve şirket sadece General Electric oldu.

Bu başarı dönemi, Edison’un karısı Mary’nin 1884’te öldürülmesiyle gölgelendi. Edison’un elektrik endüstrisi içindeki önemli rolü, Menlo Park’ta daha az zaman geçirmesine neden oldu. Mary’nin ölümünden sonra, Edison üç çocuğuyla birlikte New York’ta yaşadı. Bir yıl sonra Edison, New England’da bir arkadaş evinde tatil yaparken, Mina Miller ile tanıştı ve aşık oldu. Çift, 1886 Şubat’ında evlendi ve Çift, 1886 Şubat’ında evlendi ve West Orange’a taşındı(New Jersey). Thomas Edison, ölene kadar Mina ile burada yaşadı.

Sinema Filmlerinin İcadı

Edison fonograf üzerinde çalışırken, “fonograf’ın göze ve kulağa ne yaptığı” nı gösteren bir cihaz geliştirmeye başladı. Bu resimleri hareketli hale getirdi. Edison, ilk olarak 1891’de sinema filmlerini sergiledi ve iki yıl sonra siyah Maria olarak bilinen laboratuvar alanlarına inşa edilen tuhaf görünümlü bir yapıda “filmler” in ticari üretimine başladı.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceden kullanılan elektrik ışığı ve fonograf gibi, Edison da film çekip hareketli görüntülerin gösterilmesi için gereken her şeyi sağlayan eksiksiz bir sistem geliştirdi. Edison’un hareketli görüntüler üzerindeki çalışması öncü ve orijinaldi. Bununla birlikte, birçok insan Edison’un yarattığı bu üçüncü yeni endüstri ile ilgilenmeye başladı ve Edison’un ilk sinema filmi çalışmalarını daha da geliştirmek için uğraştı.

Edison’un Zor Zamanları

1890’lardaki fonograf ve hareketli resimlerin başarısı, Edison’un kariyerinin en büyük başarısızlığını telafi etti. On yıl boyunca Edison, Pennsylvania’daki çelik üreticilerinin doyumsuz talebini karşılamak için madencilik demir cevheri yöntemlerini geliştirmek amacıyla laboratuvarında ve kuzeybatı New Jersey’deki eski demir madenlerinde çalıştı. Bu işi finanse etmek için, Edison tüm hisselerini General Electric’e sattı. Araştırma ve geliştirmeye harcanan on yıllık çalışma ve milyonlarca dolara rağmen, Edison hiçbir zaman işlemi ticari açıdan pratik hale getiremedi ve yatırdığı tüm parayı kaybetti. Bu, finansal olumsuz durumun Edison’un aynı zamanda fonograf ve hareketli resimlerini geliştirmeye devam etmemesi anlamına gelebilirdi. Edison, yeni yüzyılda hala finansal olarak güvenli ve meydan okuyarak girdi.

Edison, ilk olarak 1891’de sinema filmlerini sergiledi ve iki yıl sonra Siyah Maria olarak bilinen laboratuvar alanlarına inşa edilen tuhaf görünümlü bir yapıda “filmler” in ticari üretimine başladı.

Önceden kullanılan elektrik ışığı ve fonograf gibi, Edison da film çekip hareketli görüntülerin gösterilmesi için gereken her şeyi geliştiren eksiksiz bir sistem geliştirdi. Edison’un hareketli görüntülerde ilk çalışması öncü ve orijinaliydi. Bununla birlikte, birçok insan Edison’un yarattığı bu üçüncü yeni endüstri ile ilgilenmeye başladı ve Edison’un ilk sinema filmi çalışmalarını daha da geliştirmek için çalıştı.

Bu nedenle, Edison’un ilk çalışmalarının ötesindeki hareketli fotoğrafların hızlı gelişimine katkıda bulunan pek çok kişi vardı. 1890’ların sonunda, gelişen yeni bir endüstri sağlam bir şekilde kuruldu ve 1918’de endüstri, Edison’un film işinden hep birlikte çıktığı kadar rekabetçi bir hale geldi.

Sponsorlu Bağlantılar

1890’lardaki fonograf ve hareketli resimlerin başarısı, Edison’un kariyerinin en büyük başarısızlığını telafi etti. On yıl boyunca Edison, Pennsylvania’daki çelik üreticilerinin doyumsuz talebini karşılamak için madencilik demir cevheri yöntemlerini geliştirmek amacıyla laboratuvarında ve kuzeybatı New Jersey’deki eski demir madenlerinde çalıştı. Bu işi finanse etmek için, Edison tüm hisselerini General Electric’de sattı. Araştırma ve geliştirmeye harcanan on yıllık çalışma ve milyonlarca dolara rağmen, Edison hiçbir zaman işlemi ticari açıdan pratik hale getiremedi ve yatırdığı tüm parayı kaybetmedi. Bu, finansal harabiyetin Edison’un aynı zamanda fonograf ve hareket resimlerini geliştirmeye devam etmemesi anlamına gelebilirdi. Edison, yeni yüzyılda hala finansal olarak güvenli ve başka bir meydan okuma almaya hazır girdi.

Depolama Bataryası Buluşu

Edison’un yeni uğraşı elektrikli araçlarda kullanım için daha iyi bir depolama pilini geliştirmekti. Edison, otomobillerinden çok keyif aldı ve hayatı boyunca benzin, elektrik ve buharla çalışan farklı tiplere sahip oldu. Edison, elektrikli tahrikin otomobillere güç vermek için en iyi yöntem olduğunu düşünüyordu, ancak geleneksel kurşun-asit depolama pillerinin iş için yetersiz olduğunu fark etti. 1899 yılında alkali bir pil geliştirmeye başladı. Bu Edison’un en zor projesiydi. Çünkü pratik bir alkalin pil geliştirmek on yılını aldı. Edison, yeni alkalin pilini piyasaya sürdüğü zaman, benzinli otomobil o kadar gelişmişti ki, elektrikli araçlar giderek daha az yaygınlaşıyordu; Bununla birlikte, alkalin pil, demiryolu araçları ve sinyalleri, deniz şamandıraları ve madencilerin lambalarını aydınlatmak için faydalı oldu. Demir cevheri madenciliğinin aksine, on yıldan fazla süren ağır yatırım geri döndü ve depolama bataryası en sonunda Edison’un en kârlı ürünü oldu.

Dahası, Edison’un çalışmaları modern alkalin pilin yolunu açtı. 1911’de Thomas Edison, West Orange’da geniş bir sanayi operasyonu inşa etti. Orijinal laboratuvarın etrafında yıllar boyunca çok sayıda fabrika inşa edilmişti ve tüm kompleksin personeli binlerce kişiye ulaştı. Edison, operasyonlarını daha iyi yönetebilmek için, icatlarını geliştiren bütün şirketlerini bir şirket olan Edison’a devretti.

Thomas Edison’un Onur Madalyası

Edison’un yaşamdaki rolü, mucit ve sanayiciden kültürel simgeselliğe, Amerikan yaratıcılık sembolüne ve gerçek hayattaki Horatio Alger hikayesine dönüşmeye başladı.

1928’de, bir ömür boyu süren başarının bilincinde olan Birleşik Devletler Kongresi, Edison’u özel bir Onur Madalyası ile şereflendirdi. 1929’da ulus, akkor ışığın altın yaldızını kutladı. Kutlama, Henry’nin, Menlo Park Laboratuvarı’nın tam bir restorasyonunu içeren yeni Amerikan tarih müzesi Greenfield Village’da, Henry Ford tarafından verilen bir ziyafetle sonuçlandı. Katılımcılar arasında Başkan Herbert Hoover ve önde gelen Amerikalı bilim adamları ve mucitlerin birçoğu vardı.

Edison’un yaşamının son deneysel çalışması, 1920’lerin sonlarında iyi arkadaşları olan Henry Ford ve Harvey Firestone’un isteği üzerine yaptı. Edison’dan otomobil lastiklerinde kullanılmak üzere alternatif bir kauçuk kaynağı bulmasını istediler. O zamana kadar lastikler için kullanılan doğal kauçuk, ABD’de büyümeyen kauçuk ağacından üretiliyordu. Ham kauçuğun ithal edilmesi ve giderek daha pahalı hale gelmesi otomobil üreticilerini zor duruma sokmuştu. Edison geleneksel enerji ve titizliği ile, binlerce farklı bitkiyi uygun bir formül bulmak için test etti. Sonuç olarak uygun bir lastik üretmek için yeterli miktarda kauçuğun üretilebileceğini gördü. Edison hala ölüm anında bunun üzerinde çalışıyordu.

Büyük Adam Edison Öldü

Hayatının son iki yılında Edison’un sağlığı gitgide zayıfladı. Edison, Glenmont’daki laboratuvarında daha fazla zaman harcayarak, çalışmalarına devam etti. Seksen yaşını geçtiğinde, bir dizi rahatsızlıktan muzdaripti. 1931 Ağustos’unda Edison, Glenmont’ta hastalığına yenik düştü. Sağlık durumundan dolayı evde yaşamaya mahkum olan Edison, 18 Ekim 1931’de saat 23: 30’da öldü.

Sponsorlu Bağlantılar