Sponsorlu Bağlantılar

Efsanevi mucit Thomas Edison, fonograf, modern ampul, elektrik şebekesi ve hareketli resimler dahil olmak üzere, önemli noktası icatların babasıydı. İşte en büyük icatlarından birkaçına göz atalım.

Fonograf

Thomas Edison’un ilk büyük buluşu kalay folyo fonografıydı. Bir telgraf vericisinin verimliliğini artırmak için çalışırken, makinenin bandı yüksek hızda çaldığında, konuşulan sözcüklere benzeyen bir gürültü verdiğini fark etti. Bu, bir telefon mesajıydı, kaydedip kaydetmeyeceğini merak etti. Bir telefon alıcısının diyaframıyla, iğnenin bir mesaj kaydetmek için kağıt bandını dikte edebileceği gerekçesiyle bir iğne takarak denemeye başladı.

Fonograf sözcüğü, Edison’un diskler yerine silindirleri oynayan cihazın ticari adıydı. Makine iki iğneye sahipti: biri kayıt için ve bir tanesi oynatma için. Ağızlık ile konuştuğunuzda, sesin ses titreşimleri, kayıt iğnesi tarafından silindirin üstüne girecektir. Sesi tutabilen ve yeniden üretebilen ilk makine olan silindir fonografı, bir his yarattı ve Edison’un uluslararası ününü getirdi.

Pratik Ampul

Thomas Edison’un en büyük sorunu, pratik bir akkor elektrik ışığının gelişmesiydi. Popüler inanışın aksine, ampulü “icat etmedi”, ancak 50 yıllık bir fikir üzerinde gelişti. 1879’da daha düşük akım elektriği, küçük karbonlu bir filaman ve dünyanın içinde geliştirilmiş bir vakum kullanarak güvenilir, uzun ömürlü bir ışık kaynağı üretebildi.

Elektrik aydınlatma fikri yeni değildi. Bazı insanlar elektrik aydınlatma formları üzerinde çalıştılar ve hatta geliştirdiler. Ancak o zamana kadar, ev kullanımı için uzaktan pratik bir şey geliştirilmedi. Edison’un başarısı sadece akkor bir elektrik ışığı değil, aynı zamanda akkor ışığı pratik, güvenli ve ekonomik hale getirmek için gerekli tüm elemanları içeren bir elektrik aydınlatma sistemi icat etti. Bunu, on üç buçuk saat boyunca yakılan bir karbonize dikiş ipliği filamanına sahip bir akkor lamba ile gelebildiği zaman başardı.

Sanayileşmiş Elektrik Sistemleri

Aşağı Manhattan’daki Pearl Caddesi’nde bulunan ilk ticari elektrik santrali 4 Eylül 1882’de işletmeye girdi ve bir mil kare alanda müşterilere ışık ve elektrik gücü sağladı. Bu, elektrik çağının başlangıcını, modern elektrik hizmetleri endüstrisinin, o zamandan beri, erken gaz ve elektrikli karbon-ark ticari ve sokak aydınlatma sistemlerinden evrimleştiği için işaretledi.

Sponsorlu Bağlantılar

Thomas Edison’un Pearl Street elektrik üretim istasyonu, modern bir elektrik hizmet sisteminin dört önemli unsurunu tanıttı. Güvenilir merkezi jenerasyon, verimli dağıtım, başarılı bir son kullanım (1882’de, ampul) ve rekabetçi bir fiyat sunuyordu. Zamanında bir verimlilik modeli olan Pearl Street, kilovat saat başına yaklaşık 10 lira kömür yakan selefinin yakıtının üçte birini, kilovat saat başına yaklaşık 138.000 Btu’luk bir “ısı oranı” eşdeğerini kullandı.

Sonunda, elektrik ışığının başarısı, dünyaya yayılmış elektrik olarak Thomas Edison’u şöhret ve zenginlik yeni zirvelere getirdi. Çeşitli elektrik şirketleri 1889’da Edison General Electric’i oluşturmak için bir araya getirilene kadar büyümeye devam etti.

Hareketli Resimler

Thomas Edison’un hareketli resimlere olan ilgisi 1888’den önce başladı, ancak İngiliz fotoğrafçı Eadweard Muybridge’in Şubat ayında Batı Orange’daki laboratuvarına yaptığı ziyaret, bu filmde hareketli resimler için bir kamera icat etmesine ilham verdi.

Muybridge, Zoopraksiskopu Edison fonografıyla işbirliği yaptığını ve birleştirdiğini öne sürmüştü. Edison ilgi çekiciydi ancak böyle bir ortaklığa katılmamaya karar verdi çünkü Zoopraxiscope’un çok pratik veya verimli bir hareket kaydetme yöntemi olmadığını düşünüyordu.

Sponsorlu Bağlantılar

Ulaşım ve sanayi ihtiyaçları için yüksek elektrik talebi nedeniyle 24 saat hizmet veriliyor. 1880’lerin sonunda, küçük merkezi istasyonlar, ABD’nin birçok şehirini kırdı, ancak her biri doğru akımın iletim verimsizliklerinden dolayı birkaç blok ile sınırlıydı.

Sonunda, elektrik ışığının başarısı, dünyaya yayılmış elektrik olarak Thomas Edison’u şöhret ve zenginlik yeni zirvelere getirdi. Çeşitli elektrik şirketleri 1889’da Edison General Electric’i oluşturmak için bir araya getirilene kadar büyümeye devam etti.

Şirketin isminde kullanılmasına rağmen, Edison bu şirketi asla kontrol etmedi. Akkor aydınlatma endüstrisini geliştirmek için ihtiyaç duyulan muazzam sermaye miktarı, J.P. Morgan gibi yatırım bankacılarının katılımını gerektirecektir. Ve Edison General Electric, 1892’de önde gelen rakip Thompson-Houston ile birleştiğinde, Edison isimden düştü ve şirket, General Electric oldu.

Sponsorlu Bağlantılar