Sponsorlu Bağlantılar

Terzi kuşları dünya üzerinde geniş bir yaşam alanına sahip ötleğenler familyasından ötücü bir kuş türüdür. Boyları 13-17 cm aralığındadır, sırt kısmı yeşil, kanat ve kuyruk tüyleri kahverengi, başı ise kızıl renktedir. Erkek terzi kuşları dişi terzi kuşlarından daha parlak ve gösterişli renklere sahiptir.

Terzi kuşları ormanlarda, bahçelik ve çalılık alanlarda yaşarlar. Küçük böcekler, kurtlar, solucanlar ile beslenirler. Üreme döneminde dişi terzi kuşları 5-6 yumurta yapar ve 12 gün süren bir kuluçka dönemi sonunda yavrular yumurtadan çıkmaya başlarlar.

 

Diğer küçük boyutlu kuşlar gibi terzi kuşları da üreme döneminde güvenli bir yuvaya ihtiyaç duyar, bu yüzden yumurtlama  olmadan bir kaç gün öncesinden yuva yapma işlemi başlar. Terzi kuşu adını almasının  sebebi olan muhteşem yeteneği ile erkek terzi kuşları dişi ve yavru kuşlar için tıpkı bir terzi işçiliği ile yuva yapmaya başlar.

Uygun bir ağacın yaprakları arasına bitki lifleri, yaprak lifleri ile tıpkı bir dikiş yapan terzi kuşları yaprağın iki ucunu birleştirerek sivri gagaları ile dikerler, iç tarafta bir boşluk oluşturur ve buraya ot parçaları, çalı-çırpılar ile yuva yapar. Böylece dişi terzi kuşu ve yavrular tehlikelere karşı koruma altına alınmış olur.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar