Sponsorlu Bağlantılar

Geçmişten bugüne bir çok iletişim aracı kullanılmıştır. Bunlardan bazıları güvercin uçurmak, ateş yakmak, mektup yazmaktır. Ancak bunlar çok verimli iletişim sağlayamamıştır. Telgrafın icadı günümüzde çok önemli bir yere sahip olmasa da geçmiş dönemler için büyük bir icat kabul edilmiştir.

Telgrafın çalışma prensibi elektrik akımının kablolar üzerinden bir yerden başka bir yere iletilmesi üzerinedir. Elektrik akımı ile birlikte Mors alfabesi kullanılır ve yazılan yazılar ancak uzman kişiler tarafından okunabilirdi. Yazılar kısa ve uzun çizgilerden meydana geliyordu.


1792 yılında ABD’li Josep Henry tarafından bulunan telgrafı elektro mıknatıslı hale getiren ise Samuel Morse olmuştur. 1835 yılında elektromıknatıslı telgrafı icat eden Morse kendi adını verdiği Morse alfabesiyle telgrafın eksik yanlarını tamamlamıştır.

1843 yılında telgraf hattı kurulmuş ve Samuel Morse tarafından karşı tarafa ilk mesaj “Tanrı ne yaptı?” mesajı gönderilmiştir. Osmanlı zamanında da kullanılan telgrafın dilinin Osmanlı’ya uyum sağlayamamış olması üzerine Mustafa Efendi ilk Türkçe Telgrafı bulmuştur. Gülhane’de bir telgraf merkezi kurulmuş ve İstanbul-Edirne arasına telgraf hattı çekilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar