Sponsorlu Bağlantılar

Tavus kuşları uzun ve rengarenk kuyruğu ile en güzel hayvanlardan birisidir. Kuyruğunun renkliliği ve güzelliğiyle en güzel kuyruğa sahip hayvandır da denilebilir. Tavus kuşlarına hayvanat bahçelerinde rastlamak mümkündür ancak doğal alanda ülkemizde tavus kuşu görmek mümkün değildir. Tavus kuşları mavi ve yeşil tavus kuşu olmak üzere iki türe ayrılmış olsa da mutasyon sonucu farklı renkte tavus kuşları görmekte mümkündür.

Beyaz Tavus Kuşu Özellikleri İçin Tıklayın…

Tavus kuşlarında bulunan bu mükemmel güzellikteki kuyruk sadece erkek tavus kuşlarında bulunmaktadır. Dişilerin bu kadar uzun ve renkli bir kuyruğu yoktur.

Dişi Tavus Kuşu

Bir çok hayvanda olduğu gibi erkeklerin bu kadar gösterişli olmasının sebebi üreme ve soyunu devam ettirme prensibine dayalıdır. Erkekler kuyruklarını kullanarak dişi tavus kuşuna kur yapar, etkilemeye çalışır. Kuyruklarını yelpaze gibi açarak, titretir ve böylece çiftleşmeye hazır olduğunu dişi tavus kuşuna iletir. Açılan kuyruğun her bir tüyünde göz göz desenler bulunmakta, kuyrukların uç kısımlarında ise çatallı bir şekil yer almaktadır. Ayrıca tavus kuşlarının başında renkli bir kaç tüy bulunmaktadır.

Erkek tavus kuşlarının sesi ise oldukça itici ve rahatsız edici bir sestir. Bir çığlığı andıran sesleri insanları ne kadar rahatsız etse de tür içindeki iletişim yollarından birisidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kur yapan erkek tavus kuşu

Tavus kuşları hem etçil hem otçul olarak beslenen kuşlardandır. Tohumlar, yeşillik, otlar ve küçük böcek, sineklerle beslenirler. Tavus kuşları diğer kuşlar gibi uçabilme yeteneğine sahip kuşlardır ancak çok uzun süre ve yüksekte uçamazlar. Tavus kuşlarının avlanması bir çok bölgede yasak olsa da etlerinin lezzetli olmasından dolayı Hindistan ve Burma gibi ülkelerde doğal alanlarında avlanıp etleri tüketilmektedir. Tavus kuşları bir defada 10-12 yumurta yapar ve 1 aylık kuluçka döneminin ardından yavrular yumurtadan çıkarlar.

 

Sponsorlu Bağlantılar