Sponsorlu Bağlantılar

İnsanlık tarihinin başlarından itibaren insanlar bir yerden başka yere basit aletler yardımıyla gitmek istemiş, nesneleri hareket ettirip bir yerden başka bir yere taşımak istemiştir. Bu çoğu zaman bilek kuvvetiyle yapılmış olsa da taşınması çok zor olan nesneler için farklı yöntemler aranmıştır. Bu arayışın sonucunda çark icat edilmiş ve nesneler çarklar yardımıyla yer değiştirmiştir. Tekerlek insanlık tarihinin en eski icatlarından birisidir, tıpkı ateş gibi.

Tekerleğin tam olarak icat edildiği yıl ve icat eden kişi büyük bir gizemdir. Ancak yapılan araştırmalara göre ilk tekerlek yaklaşık 3000 yıl önce keşfedilmiştir. Tekerlek tüm insanlık için yolculuk etmeyi mümkün kılmış ve kolaylaştırmıştır. Tekerlek icadı ile imalat sektöründe büyük bir patlama yaşanmıştır ve bir çok farklı alan için tekerlek kullanılmaya başlanmıştır.

Bugünkü bilinen şekli ile tekerleği ilk kullananlar dokumacılar ve çömlekçilerdir. Ardından gemilerde ve diğer ağır vasıtalarda tekerlek kullanılmıştır. Bugünkü kullanılan tekerleklere nazaran çok basit olmasına rağmen o yılların teknolojisi için büyük önem taşımaktaydı.

Görüyoruz ki binlerce yıl önce icat edilen bir keşif hala günümüzde en çok kullanılan icatlardan birisi halindedir ve çağdaş bir tekerlek yapısı oluşturulmak istendiği zaman eski ve orjinal hali üzerinden yapılmaktadır.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Tekerleklerin sonucu olarak, sanayileşme alanında gelişme olmuştur. Farklı üretim fabrikaları ve şirketler, tekerleklerin verimli bir sonucudur. Eğer bugün kimse  tekerleği icat etmiş olan kişiyi bulmuş olsaydı, ona büyük bir teşekkür borçlu olduğumuzu söyleyebilirdi.

Sponsorlu Bağlantılar