Sponsorlu Bağlantılar

Biliyor musun?

Suçiçeği genellikle hafif bir hastalıktır. Ancak, özellikle yenidoğanlarda, gençlerde, yetişkinlerde, hamile kadınlarda ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde tehlikeli olabilir.

Suçiçeği Hastalığı Nedir?

Suçiçeği (varicella), varicella-zoster virüsünün neden olduğu bir enfeksiyondur.

Yenidoğanlarda, gençlerde, yetişkinlerde, hamile kadınlarda ve bağışıklık sistemi zayıflamış olanlarda enfeksiyon daha şiddetlidir.

Suçiçeği kaynaklı komplikasyonlar arasında zatürree (akciğerlerin bir enfeksiyonu), ensefalit (beynin şişmesi) ve cildin bakteriyel enfeksiyonları bulunur. Ensefalit nöbetlere, sağırlığa veya beyin hasarına neden olabilir.

Hamileliğin erken döneminde enfeksiyon, bebeğin doğum kusurları ile doğmasına neden olabilir. Bu konjenital varicella sendromu (CVS) olarak bilinir. Suçiçeği ayrıca düşük veya ölü doğumlara neden olabilir.

Suçiçeği Nasıl Bulaşır?

Suçiçeği virüsü, enfekte bir kişi hapşırdığında veya öksürdüğünde havada yayılır. Su çiçeği kabarcıklarından gelen sıvı ile veya su çiçeği olan bir kişinin tükürüğüyle temas yoluyla da yayılabilir. Su çiçeği olan hamile bir kadın doğumdan önce suçiçeği virüsünü bebeğine aktarabilir.

Suçiçeği Belirtileri Nelerdir?

Su çiçeği olan çocukların vücudunda kırmızı ve kabarcıklara sahip kızarıklıklar meydana gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

3.000 yetişkinden yaklaşık 1 tanesi su çiçeği hastalığından yaşamını yitiriyor.

Suçiçeği Aşısı ve Tedavisi Nedir?

Su çiçeği aşısı , çocuklara iki dozluk bir dizi halinde verilir. İlk doz 12 aylıkken, ikinci doz ise 4-6 yaş arasında verilir. Kızamık, kabakulak veya kızamıkçık hastalığına karşı da korumaya ihtiyacı olan 4-12 yaş arası çocuklar, kombine Kızamık, Kabakulak, Kızamıkçık ve Varicella (MMRV) aşısı olarak ikinci dozlarını suçiçeği aşısı olarak alabilirler.

Su çiçeği aşısı, ayrıca aşı almayan 12 yaş aralığındaki çocuklara da iki doz hâlinde verilir. 12 yaş aralığındaki çocukların çoğu, 1. doğum günlerinde veya kısa bir süre sonra 1 doz aşı almış olurlar ve sadece 1 doz daha aşıya ihtiyaç duyarlar. Hiç aşı almayan bu yaş grubundaki çocukların 2 doz aşı almaları gerekir.

Aşı ayrıca, 13 yaşında veya daha büyük yaştaki aşılanmamış insanlara 2 dozluk bir dizi olarak da verilebilir.

Bir yaşının üzerindeki yaşlarda su çiçeği veya zona aşısı olmuş kişilerin suçiçeği hastalıkları laboratuvar testiyle doğrulandıysa, su çiçeği aşısı yaptırmalarına gerek yoktur.

Sponsorlu Bağlantılar

İlk doğum günlerinden önce su çiçeği olan insanların bağışıklık kazanmaları halinde tekrar su çiçeği hastalığına yakalanmamalları için aşı yaptırmaları gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar