Sponsorlu Bağlantılar

Damalı su yılanı Avrupa ülkelerinde görülen zehirsiz bir yılan türüdür. Türkiye’de her bölgede yaşamaktadır ve görülmektedir. Renkleri gri-yeşil yada kahverengi-siyah şeklindedir. Boyları 1 metre ile 1.30 metre arasında değişmektedir. Adı her ne kadar su yılanı olsa da tamamen suda yaşamazlar. Suyu sever ve zamanlarının çoğunu suda geçirirler. Nehir, ırmak, göl ve denizlerde fazlaca görülür. Zamanının çoğunu suda geçirmesine rağmen suyun altında çok uzun süre kalamaz ve nefes almak için su yüzeyine belli aralıklarla çıkar. Su yüzeylerinde dallar, çalılar üzerinde güneşlenirler.

Dişileri erkeklerden daha büyük yapılıdır ve Temmuz ayında yumurta bırakırlar. 10-30 kadar yumurta Eylül ayında çatlamaya başlar ve yavrular yumurtadan çıkar. Ekim ayından Nisan ayına kadar kış uykusuna yatarlar. Yazları daha aktiftirler ve tüm kışı uyuyarak geçirirler.

Zehirli olmasa da bazen ısırdıkları görülebilir. Eğer korkutulursa ve agresif hale gelirse ısırabilir ve bir diğer savunma mekanizması da tehlikede olduğu anda çıkardıkları çok kötü kokan gazdır. Ayrıca ölü taklidi de yaparlar. Bir çok ülkede soyları koruma altına alınmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar