Sponsorlu Bağlantılar

Günümüzde yaşayan en büyük teorik fizikçi, matematikçi ve evrenbilimci olarak kabul edilen Stephen Hawking araştırmaları sonucu ortaya koyduğu tezler ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Son olarak 2800 yılına kadar doğanın kendi kendini yok edeceğini savunan Hawking, önlem alınmazsa dünyanın Mars Gezegeni’nden bir farkı kalmayacağını belirtti.

Stephen Hawking Kimdir?

1955 yılında ölen Einstein’den sonra en büyük kozmolog ve fizikçi olarak kabul edilen Stephen Hawking, 8 Ocak 1942 Oxford doğumludur. 1963 yılında, henüz 21 yaşındayken  ALS denen  kas sistemi(Motor Nöron)hastalığına yakalanmıştır. Doktorların 2 yıl ömür biçmesine rağmen 55 yıldır yaşamaktadır. Araştırmaları sonucu hazırladığı kitapları, kozmoloji dalındaki açıklamaları, kendine has ilginç yorumları, ateist düşünce tarzı ve öngörü tahminleri ile popülerliğini arttırarak ününe un katmıştır. Birçok insanın idolü ve haline gelen Hawking, Oxford Üniversitesini üstün başarı ile bitirmiş ve evrenbilimi alanında master yapmak için Cambridge Üniversitesi’ne başlamıştır. Verdiği emeklerin karşılığını fazlası ile hakeden Hawking, 1979 yılında Cambridge Üniversite’sinin matematik bölümünde Lucasian Profesörlük makamına atanmıştır. Bu makamda yaptığı çalışmalar ve araştırmalar ile Einstein’den miras kalan “Birleştirilmiş Alan Kuramı” hakkında son seviye açıklayıcı tezler hazırlayarak yeni bir çağ başlatmıştır. Ayrıca Einstein’in Görelilik Teorisi, Kuantum Mekaniği Teorisi ve Kara Delikler ile ilgili hazırladığı hipotezleri bugün birçok kozmoloğ’a ışık tutmaktadır.

Stephen Hawking’in Kıyamet Teorisi 

Ünlü teorik fizikçi ve kozmolog Stephen Hawking araştırmaları sonucu sunduğu tezine göre insanların dünyaya verdiği zararların etkisi olarak “Doğanın kendi kendini yok edeceğini” iddia etmiştir. 2000 senesinde TV kanalında “Kıyamet Teorisi” tezini sunarken ilginç bir olay yaşanmıştır. Program esnasında altyazı haberlerinde; Antarktika kıtasından 17 kilometrekarelik bir buz parçasının koptuğu haberi geçmiştir. Hawking’in küresel ısınmanın ve insanların dünyaya verdiği zararın etkisinden bahsederken böyle bir haberin yayınlanması insanlarda korku ve paniğe neden olmuştur. Stephen Hawking ilerleyen yaşına ve genç yaşında yakalandığı amansız ALS (kas sistemi) hastalığına rağmen insanlık için uğraş vererek en büyük övgüyü haketmektedir. Konuşamayan ve hareket edemeyen ünlü kozmolog, hastalığının ilk sürecinde parmağını oynatarak iletişim kurarken, şimdilerde düşüncelerini okuyabilen bir cihaz sayesinde insanlar ile iletişim kurmaktadır.

Stephen Hawking son 100 yıllık süreçteki doğa olayları üzerine yaptığı araştırmalar sonucu dünyanın ömrünün en fazla 1000 yıl olduğunu belirlemiştir. Etkili önlemler alınmazsa dünya yaşanabilir bir gezegen olmaktan çıkacak, ve insanlığın sonu gelecek. Bu bağlamda teorinin gerçekleşebilmesi için Hawking’in görüşünü destekleyen en önemli olaylar şunlardır;

  1. Güney Amerika kıtasında meydana gelen tayfun, fırtına ve doğa üstü afetler
  2. İngiltere’deki su baskınları
  3. Antarktika kıtasında bulunan buzullarda ki kopmalar
  4. Asya’da ki aşırı sıcaklar ve kuraklık
  5. Orta Amerika’daki tayfun fırtına kasırga ve su baskınları
  6. İklim değişikliği (El Nino)
  7. Afrika ve Asya’da kuraklık ve savaşlar sonucu meydana gelen salgın hastalıklar

Stephen Hawking’in Kıyamet Teorisinde Yıllara Göre Tahminler

Sponsorlu Bağlantılar

2000 – 2400 Yılları Arası Tahminler

Küresel ısınmaya dayalı olarak Dünyada El Nino iklim değişikliği olacak. Doğal afetler artacak. Sera etkisi şiddetlenerek, ısı değişimleri kaynaklı iklim değişikliği meydana gelecek. Tayfun, sel, kasırga ve çığ gibi felaketler artacak. Salgın hastalıklar artacak. Buzullarda kopmalar ve erimeler gerçekleşecek. İklim değişikliği kaynaklı olarak 400 yıl içinde Alp dağlarında kar kalmayacak.

2400 – 2500 Yılları Arası Tahminler

Bu yıllarda buzulların erimesi ile orantılı olarak okyanustaki su miktarında artacak. Güney Yarımkürede doğal afetler yaşanacak. Güney Avrupa kuraklık ile savaşırken Kuzey Avrupa Sel felaketi ile baş etmeye çalışacak. Güneyden Kuzeye göçler başlayacak.

2500 – 2800 Yılları Arası Tahminler

Bu yıllar göç yılı olarak tarihte yerini alacak. Büyük savaşlar yaşanacak. Buzulların tamamı eriyecek, karalar sular altında kalacak. Kıtlığa ve afetlere bağlı olarak göçler artacak. Doğal kaynaklar tükenecek.

2800 Yılı Sonrası Tahminleri

Dünya yaşanamaz bir hal alacak. Mars’ın yüzeyi gibi Sülfürik asit dünyamızı kaplayacak. Atmosfer değişime uğrayacak. Dünyada yaşayan canlı kalmayacak.
Stephen Hawking bu tahminlerde bulunurken dünyamıza zarar veren çeşitli gazlar ayrıştırılmadan atmosferimize salınmaya devam ediliyor. Dünya devleri bu duruma önlem almazsa gerçekten de Dünya yaşam dışı bir gezegen olacak. Ya “gezegeni korumalıyız” yada Hawking’in dediği gibi “İnsanlar yaşamak için başka gezegene taşınmalı“…

Sponsorlu Bağlantılar