Sponsorlu Bağlantılar

Solunum sistemi soluk alıp vermemiz için gerekli olan çok önemli bir sistemdir. Solunum sisteminde oluşacak hastalıklar ise şu şekildedir; KOAH, astım, verem, zatürre, akciğer ve gırtlak kanseri.

KOAH (Kronik obstruktif akciğer hastalığı); Tütün ve ürünleri kullanan, toz-dumana fazla maruz kalan, köylerde tezek yakılması, temizlik malzemesi olarak çamaşır suyu- tuz ruhu gibi kimyasalların kullanılması KOAH’a sebep olur. KOAH olan kişilerde hava yollarının daralması nedeniyle rahat nefes alıp veremezler. KOAH sürekli ilerleme gösteren bir hastalıktır.

Astım; Hava yollarının daralmasına neden olan kronik bir rahatsızlıktır. Astım hastası kişiler soluk alıp vermede sorun yaşarlar, astım krizleri geçirebilirler.

Verem; Bulaşıcı bir hastalık olan verem diğer adıyla tüberküloz, akciğer dokusunun iltihaplanması durumudur.

Zatürre; Akciğerlerde sıvı ve kan toplanması durumudur, zatürreye akciğerlerde bulunan alveollerin iltihaplanması sebep olur. Soluk alıp vermede güçlük ve ateş gibi belirtiler gösterir.

Akciğer Kanseri; Akciğer hücrelerinin kontrolsüz ve hızlı şekilde büyümesi ve çoğalması yada hücrelerin ölümü sonucu oluşur.

Sponsorlu Bağlantılar

Gırtlak Kanseri; Gırtlak hücrelerinde meydana gelen mutasyonlar  eski hücrelerin ölmesi ve yeni hücrelerin gelmesi sırasında sorunlar oluşturur ve ölmesi gereken hücreler ölmez ve gırtlak bölgesinde birikmeye başlar. Bu hücre birikintisi tümör meydana getirir. Gırtlak kanserinin en büyük sebebi olarak sigara içmek gösterilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar