Sponsorlu Bağlantılar

Vücudunuzun her parçası hayatta kalmak için oksijene ihtiyaç duyar.

Vücudunuzun yemeğinizi sindirmek, kaslarınızı hareket ettirmek veya hatta sadece düşünmek gibi günlük fonksiyonları oksijene ihtiyaç duyar. Bu işlemler gerçekleştiğinde, bir atık ürün olarak karbondioksit üretilir. Akciğerlerinizin bu sistemdeki görevi, bu işlemlere oksijen sağlamak ve atık gazdan, karbondioksitten kurtulmaktır.

Beyniniz sürekli olarak vücudunuzdan, kanınızdaki oksijen ve karbondioksit miktarını tespit eden sinyaller alır.

Beyniniz, solunumla ilgili kaslara sinyaller gönderir ve ne kadar aktif olduğunuza bağlı olarak solunum hızınızı ayarlar.

Aktif olduğunuzda, fazladan taleple başa çıkmak için nefesiniz dakikada yaklaşık 40-60 kat artabilir. Oksijen kaslarınıza iletilmesi de hızlanır, böylece işlerini verimli bir şekilde yapabilirler. Solunumunuzdaki artış aynı zamanda kan dolaşımınızda karbondioksit birikimi olmadığından emin olmanızı sağlar.

Nasıl nefes alıyorsun?

Sağlıklı akciğer dokusu yaylıdır ve elastiktir, bu nedenle kaslarınızın göğsünüzü genişletmek ve ciğerlerinize hava çekmek için çalışması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Beyninizdeki solunum merkezinden gelen sinyaller, sinirlerinizi diyaframınıza ve diğer kaslara doğru hareket ettirir. Diyafram düz çekilir, alt göğüs kafesini ve karnı dışarı iter. Aynı zamanda kaburgalarınız arasındaki kaslar kaburga kafenizi yukarı ve dışarı doğru çeker. Bu, göğsü genişletir ve havayı akciğerlere çeker.

Hava burnunuza veya ağzınıza ve nefes borunuza çekilir. Bu, sol ve sağ akciğerleri besleyen hava yollarına bölünür.

Hava, 15 ila 25 kez daha bölünen hava yollarından ve son olarak da hava keseciklerine ulaşana kadar binlerce daha küçük hava yoluna geçer.

İstirahatte nefes almak çoğunlukla pasif bir işlemdir. Nefes almak için kullandığınız kaslar şimdi gevşer ve elastik ciğerleriniz havayı dışarı atar. Egzersiz yaptığınızda ve vücudunuzun havayı daha hızlı hareket ettirmesi gerektiğinde, karın kaslarınız nefes kesici ana tahrik sağlar. İnterkostal kaslar da yardımcı olur.

Sistem, havayı hareket ettirmek için en az çabanın gerekli olduğu dinlenme yerlerinde rahatça nefes alıp vermeniz için çalışır – ve muhtemelen nefes alıp verme konusunda bilinçli değilsinizdir. Egzersiz yaparken daha fazla hava taşımanız gerekir. Bunu yapmak için daha büyük nefes alabilir veya daha hızlı nefes alabilirsiniz – genellikle ikisi de.

Sponsorlu Bağlantılar

Solunum genellikle otomatik olmasına rağmen, örneğin konuşurken ya da şarkı söylerken istenirse kontrol edilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar