Sponsorlu Bağlantılar

Yağ endüstrisinde fazlaca kullanılan sızma, riviera, rafine ve vinterize kavramlarının ne demek olduğunu bu yazıda öğrenmiş olacağız. Yağ endüstrisi günümüzde çok gelişmiş olmakla birlikte evlerimizde tükettiğimiz yağlar kalitelerine göre ve içerdikleri asit miktarına göre kategorilendirilmiş ve satışa sunulmaktadır. Özellikle zeytinyağında kullanılan bu kavramların anlamları ise şu şekildedir;

Sızma

Bottle pouring virgin olive oil in a bowl close up

Sızma zeytinyağının içerdiği oleik asit miktarı yüzde 0,8 değerindedir. Natürel zeytinyağı kategorisine girer ve zeytinin direkt preslenerek çıkan yağdan üretilen zeytinyağıdır. En değerli ve kıymetli olan zeytinyağı çeşidi sızma olandır. Meyvemsi bir tadı vardır ve kendine has bir kokusu vardır. Çiğ olarak ve yemeklerde tüketilebilir.

Rafine

Bu zeytinyağı tipi yüksek asit miktarına sahip olan natürel zeytinyağının sızma zeytinyağından ayrılarak yağın asit değeri sıfır yapılarak koku ve tat temizlenir. Bu tip yağlar yemekler ve kızartmalar için uygundur ancak çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilmez.

Riviera

%60-85 oranında rafine yağ %40-15 oranında sızma zeytinyağının karışımı sonucu elde edilen zeytinyağı türüne riviera denilmektedir. Sızma zeytinyağının tadı ve kokusu ile rafine zeytinyağının hafifliği birleşerek elde edilen riviera yağ sızma zeytinyağının tadını ağır bulanlar için uygundur. Besin değeri olarak sızma zeytinyağından çok düşüktür.

Vinterize

Sponsorlu Bağlantılar

Yağın kademeli olarak soğutularak ve karıştırılarak yağda oluşan kristallerin temizlenmesi işlemine vintarizasyon denilir. Bu işlem ile yağın bulanıklığı giderilir.

 

Sponsorlu Bağlantılar