Sponsorlu Bağlantılar
Bilimsel adı Bitis arietans,  asıl adı Afrika şişen engereği olan bu tür oldukça zehirli ve tehlikeli yılanlardan birisidir. Afrika bölgelerinde yaşayan şişen engereğin dağılımı şu şekildedir; Arabistan  ve Fas da dahil olmak üzere tüm Afrika savanlarında yaşarlar. Sahra çölü ve yağmur ormanları yaşam alanları dışında kalmaktadır. Yaşam alanı oldukça gelişmiştir ve neredeyse hemen her yerde yaşayabilmektedir. Afrika’nın hemen her bölgesine yayılmış olması, büyük bir engerek olması, güçlü bir zehire sahip olması ve yüksek ısırma isteği ile diğer Afrika yılanları arasında en fazla ölüme sebep olan türdür.

Özellikleri

Ortalama boyu 1 metre uzunluğunda, ağırlığı 6 kg civarındadır. Erkek şişen engerekler dişilerden daha iridir ve kuyrukları dişilerin kuyruklarına oranla daha uzundur. Vücutlarının tümü pullarla çevrilidir. Ağızlarının içinde üst çenede 2 veya 3 diş bulunur. Bu dişler de zehir depo edilmiştir.

Yiyeceklerini küçük omurgalı hayvanlardan seçmektedirler. Kuşlar, kurbağalar, küçük yılanlar, tavşan, tavuk,.. vs gibi geniş bir av yelpazesi vardır. Küçük avlarını yakalayıp direkt yutarlar ancak daha büyük olan avlarını ısırarak zehiri avının vücuduna enjekte edip, avın zehirlenmesini bekler ve daha sonra yerler.

Şişen engerek adı ise yılanın korkutulması sonucu verdiği bir refleksten gelmektedir. Oldukça tembel ve sakin şekilde hayat sürdüren bu yılanlar rahatsız edildikleri ve korkutuldukları durumda vücutlarını şişirerek tıslar ve daha sonra ısırırlar. Zehir vücuda yayıldıktan sonra  tedavi edilmediği takdirde kişiyi bir iki gün içerisinde öldürür. Panzehiri ve tedavisi olmasına rağmen Afrika’da ısırılma vakaları çok fazladır ve en çok ölüme sebep olan yılan ise Afrika Şişen Engerek yılanıdır.

Sponsorlu Bağlantılar