Sponsorlu Bağlantılar

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası petshoplarda fazlaca satılan sevimli bir görüntüsü olan evcil bir su kaplumbağasıdır. Singapur kaplumbağası olarak da bilinirler. Başlarının yan kısmında kırmızı bir benek bulunur. Baş bölgesinden boyuna doğru uzanan sarı şeritler bulunur. Üst kabukları yeşil-siyah renkte alt kabukları ise sarı renktedir sarı üzerinde siyah benekleri ile estetik bir görüntüye sahiptir. Dişilerin sarı benekleri birbirinden bağımsız net bir görüntüye sahipken, erkek kaplumbağaların desenleri daha karışıktır.

Yaklaşık 1 kg ağırlığa ulaşırlar, iyi bakılırlarsa 30 yıla kadar yaşarlar. En büyük boyuta ömürlerinin son dönemlerinde ulaşırlar. Dişileri erkeklerden daha iri yapıdadır. Erkekler 25 cm civarında dişiler 35 cm uzunluğa ulaşırlar.

Bakımları kolay gibi görünse de pek kolay değildir. Yeterli güneş ışığı almaları gerekir, kuru ve soğuk hava çok çabuk hasta olmalarına sebep olur. Bilinenin aksine sadece suda yaşamazlar, kuru zeminde dinlenme ve uyuma ihtiyacı da duyarlar. Beslenmeleri için özel yemler satılmaktadır, aynı zamanda taze yeşilliklerle de beslenebilirler. Kırmızı yanaklı su kaplumbağası sıcaklığa ve neme karşı çok hassastır ve uygun bir ortam oluşturularak beslenmelidir.

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Sponsorlu Bağlantılar