Sponsorlu Bağlantılar

Sineztezi sözlük anlamıyla duygu ikiliği anlamına gelen bir hastalık çeşididir. Sineztezi hastası olan kişiler birleşik duyulara sahiptir. Sineztezi hastaları bir duyu organını farklı bir duyu organı gibi kullanabilmektedir yani sesleri tadabilir, kokuları duyabilir, şekilleri koklayabilir. Sineztezi sonradan kazanılan ve nedeni bilinmeyen olarak iyi gruba ayrılmaktadır. Sonradan kazanılan sineztezi yaşanılan başka bir hastalığa bağlı olarak oluşan bir durumdur ve bir süre sonra geçmesi ihtimaldir. Sebebi bilinmeyen sineztezi ise başa alınan bir darbe sonrası yada kimyasala maruz kalma gibi durumlarda oluşan sineztezi türüdür. Çok nadir görülen bu durum 25.000 de bir görülen bir hastalıktır.

Sineztezi Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

  • Bir gazete okurken okuduğu yazının kelimeleri renklere dönüşebilir, duyduğu bir yiyeceğin ismi damağında o yiyeceğin tadını bırakabilir. Yani elma kelimesini duyan bir kişinin ağzında elma tadını hissetmesi durumudur. Aynı şekilde bir müzik sesi duyduğu zamanda gözünün önünden şekiller uçuşabilir.
  • Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülen bu durumun X kromozomu ile taşındığı düşüncesine sebep olmuştur.

  • Hastalığın tanısının konulabilmesi için bu durumların hep aynı şekilde tekrar ediyor olması gerekmektedir.
  • Sineztezi kimilerine göre bir ayrıcalık gibi görünse de bu durumu yaşayanlar için bir hastalıktır.
  • Tıp alanında henüz bir tedavisi olmasa da Intel Instructable tarafından tasarlanan bir maskenin 3 ay süre ile kullanılması sonucu duyuların normal hale döndüğü söylenmektedir.
Sponsorlu Bağlantılar