Sponsorlu Bağlantılar

Şimşek ve yıldırım en sık gerçekleşen doğa olaylarındandır. Birbiri ile bağlantılı olan bu doğa olaylarının oluşumunu yazımızda kısaca anlatacağız.

Şimşek; iki zıt yüklü bulut arasındaki elektrik boşalması sırasında açığa çıkan ışık demetine denir. Işık demetleri çizgiler halinde dallanmış şekilde aniden görülür ve kaybolur. Pozitif (+) elektrik yüklü bir bulut ile negatif (-) elektrik yüklü bir bulutun karşılaşarak çarpışması ile elektrik boşaltmaları sonucu şimşek oluşur. Şimşek olayı ancak iki bulut arasında gerçekleşir ve yeryüzüne inmez. Şimşek olayı en çok mevsim geçişleri zamanında gerçekleşir.

Yıldırım; Yüklü bir bulutun elektrik yükünü yeryüzüne boşaltması sonucu oluşan olaya yıldırım denilir.Yıldırımda tıpkı şimşek olayı gibi zıt yükler prensibi geçerlidir.  Yüksek miktarda elektrik açığa çıkarır ve can veya mal kaybına sebep olan bir doğa olayıdır. Yıldırımların en çok zarar verdiği alanlar açık arazilerdeki insanlardır. Açık bir arazi yada bölgedeki bir ağaç yada insan yıldırımı tıpkı mıknatıs gibi üzerine çeker.  Yerleşim yerlerinde yıldırımların zararlarını en aza indirmek için binaların üzerine paratoner konulur.

Sponsorlu Bağlantılar