Sponsorlu Bağlantılar

Yılın belirli saatinde belirli bölgeler için sıcaklıkların normalden daha yüksek olduğu zaman dilimine “sıcak hava dalgası” denir. Tropikal veya sıcak bölgelerdeki yüksek hava sıcaklıkları normal karşılanırken, diğer bölgelerin normalden daha yüksek ısıya maruz kalması sıcak hava dalgası olarak kabul edilebilir. Yüksek nem şart olmasa da genellikle bir ısı dalgasıyla ilişkilidir.

Isı Dalgaları Neden Meydana Gelir?

Uzaydan uygulanan 10.000 ila 25.000 ft arasındaki yüksek basınç, bir alan üzerinde birkaç gün veya haftalarca etkili olduğunda, ısı dalgaları oluşur. Yaz aylarında Kuzey ve Güney Yarımküreler’de bu durum, jet akışı güneş yolunu izlediği için olur. Jet akışının ekvator tarafında, atmosferin orta katmanlarında yüksek basınç oluşur.

Yaz mevsimindeki hava koşulları kışın şablonundan daha yavaş olma eğilimi gösterdiğinden orta düzeydeki basınç çok yavaş ilerlemektedir. Hava, yüksek basınç altında yüzeye doğru kayar ve sıcak havada duran bir başlık gibi işlev görür. Hava yükselemediğinden, bulut kümesinin oluşma olasılığı azdır ve yağmur olasılığı düşüktür. Daha sonra yüzeydeki ısı birikimi bir ısı dalgası haline gelir.

Isı Dalgasının Sağlığa Etkileri

Isı dalgaları en çok sağlığımızı etkiler. Her yaştan insanlar sıcak hava dalgasının zararlarından etkilenebilir. Ancak hastalar, çocuklar, yaşlılar veya fazla kilolar daha ağır şekilde etkilenir. Uyarılar ve tavsiyelerde bulunulsa da, insanlar çoğu zaman çok fazla su içmek gibi temel uyarıları dikkate almaz. İnsan vücudu büyük miktarda terlediğinde, vücuda gereken tuz ve diğer mineraller ter ile vücuttan atılır veya kaybolur. Sıcak hava dalgasında egzersiz yapmak asla iyi bir fikir değildir; fakat düzenli egzersizlerle vücudun elektrolit arzını yenileyebilirsiniz.

Kusma, ishal, baş ağrısı, mide bulantısı vb. Semptomlar ile kendisini gösteren ısı yorulması, hemen tedavi edilmezse “dehidrasyona” neden olabilir. Genellikle hastanın tükettiği gıdalarda tuz alımı büyük önem arz eder. Ayrıca hastalar dinlenmeye ihtiyaç duyarak, ısıdan uzak tutulmaları tavsiye edilmektedir. Isı inmesi derhal tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

Isı döküntüleri, ısı krampları ve ısı senkopu, ısı dalgalarının diğer yan etkileridir. Doğal afetler arasında, ısı dalgaları en ölümcül olaylardan biri olarak kabul edilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sıcak Hava Dalgasının Diğer Etkileri Nelerdir?

Sağlıkla ilgili etkilerin yanı sıra, ısı dalgaları başka hasarlara da neden olabilir. Sıcaklıklar uzun müddet sürdüğünden ve geceleri havanın fazla soğumamasından dolayı, klimaların çalışma süreleri artar. Bu durum elektrik dalgalanmalarına ve elektrik kesintilerine neden olabilir.

Eğer sıcak hava dalgası daha uzun süre devam ederse, bitkiler ve ormanlar çok kuraklaşabilir, bu da orman yangınlarının başlamasına ve yayılmasına olanak tanır. Yağmur olmadan, bu yangınlar bazen günlerce sürebilir, insanlar mahsul ve geçim kaynaklarının yanı sıra ev ve mülklerini de kaybedebilir. Yollar, bozularak uzun süreli ısıdan etkilenebilir. Su veya elektrik hatları çatlayabilir, su sıkıntısı, yangın ve elektrik kesintileri gibi ikincil sorunlara neden olabilir.

Isı dalgaları dünyanın herhangi bir yerinde meydana gelebilir. Ancak bazı bölgelerde meydana gelen ısı dalgaları ciddi sonuçlar doğurabilir. Birinci dünya pazarına sahip şehirler ve bölgeler, elektriksiz günler geçirdiğinde hayat durma noktasına geliyor. Ekonomi ve üretimde büyük sıkıntılar yaşanıyor. Üçüncü dünya ülkeleri (özellikle fakir ülkeler) mahsül yetiştiremiyor, temiz su bulamıyor veya uygun tıbbi yardım alamayarak acı çekiyorlar.

Sponsorlu Bağlantılar