Sponsorlu Bağlantılar

Sheehan sendromu kadınlarda nadir olarak görülen bir sendromdur. Hamile kadınların doğum sonrasında aşırı kanama meydana gelmesi sonucu oluşur. Aşırı kanama sonucu hipofiz bezine giden kan azalır ve hipofiz bezinde doku kaybı meydana gelir. Bu doku kaybının ardından Hipopituitarizm oluşur.

 Hipopituitarizm Nedir? Yazısını Okumak için Tıklayın..

Sheehan sendromu görülen kişilerde şu belirtiler seyreder; doğum ardından süt gelmemesi, saçların dökülmesi, koltuk altı ve genital bölgede kılların dökülmesi, adet olamama, yorgunluk-halsizlik, soğuğa karşı direnç azalması, cinsel isteksizlik.. gibi. Bu belirtilerin görüldüğü kişinin hastalığının teşhisi için doktora başvurması gerekir. Sheehan sendromu başka hastalıklarla da karıştırılabilir, bu yüzden teşhisin doğru konulup ardından tedaviye başlanılması gerekir.

Hipofiz bezinde oluşan hasardan dolayı bu durum meydana geldiği için öncelikle hipofiz bezinde eksik üretilen hormonlar yerine ilaçla konulup ardından Sheehan sendromu tedavisi başlamalıdır. Doğum sonrası güçsüz düşen bedende eksilen şeylerin yerine konulması için iyi bir beslenme, doktorun vereceği takviye ilaçlar ve dinlenme çok önemlidir. Sheehan sendromu çok az kadında görülmektedir ve doğru teşhisi le tedavisi hızlı şekilde yapılabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar