Sponsorlu Bağlantılar

Günümüzde teknolojinin de gelişmesi ile birlikte ses kirliliği oldukça artmış durumdadır. Yaşamın her anında mutlaka sese maruz kalmaktayız ve sürekli olan sesler kişilerin sağlığını olumsuz olarak etkilemektedir. Bu yüzden ses yalıtımı yapılarak bu olumsuzluklar en aza indirilmeye çalışılmaktadır.

Ses yalıtımı belli bir sesin bir ortamdan dışarıya çıkmasını yada dışarıdaki sesin içeri girmesini engellemek için yapılan çalışmadır. Ses dalgalarının etrafa yayılmadan, ses geçişini engelleyen yalıtım malzemeleri ile kaplanması ile ses yalıtımı sağlanmaktadır.

Ses yalıtımının bir çok önemi vardır.

Günlük hayatta herkesin karşılaştığı bazı durumlar vardır. Üst komşunun müzik sesi, pencereden gelen gürültüler, sinema salonunda film izlerken yan salondaki filmin sesi gibi. Bu gibi durumları en aza indirmek için duvarlarda, pencerelerde, okul, cami, tiyatro, sinema gibi yerlerde ses yalıtımı yapılarak sesin dışarı çıkması ve içeri girmesi engellenmiş olur. Böylece hem psikolojik hem biyolojik sağlığımız korunmuş olur.

Akustik Uygulamalar Nelerdir?

Akustik sesin özelliklerini inceleyen bilim dalına verilen addır. Evlerin, fabrikaların, cami, okul, hastane gibi tüm binaların inşaatı sırasında akustik ayarlamalar yapılmalıdır. Günümüzdeki akustik uygulamalarına örnekler;

Konferans salonları, sinemalar, camilerdir. Mimar Sinan’ın yapmış olduğu Süleymaniye Camisi ve Aspendos Antik tiyatrosu akustik uygulamaların en iyi örnekleridir.

Sponsorlu Bağlantılar