Sponsorlu Bağlantılar

Ses Kirliliği diğer adıyla gürültü insanları rahatsız edecek türden seslerin tümüne verilen isimdir. Anlamsız, yüksek sesler insanları rahatsız etmektedir ve bu sesler teknolojinin ilerlemesiyle fazlaca artmaktadır. Örneğin motorlu araçların çıkardığı sesler insanların kulağında hoş bir yankı bırakmaz ve bir çok insan bu seslerden rahatsızlık duyar. İşte bu motorlu taşıtların sesleri gürültü yapmakta ve ses kirliliğine neden olmaktadır.

Ses Kirliliğinin Nedenleri

Teknoloji ve sanayideki hızlı gelişmeler insanların hayatını kolaylaştıracak önemli bir çok buluşa ve makineye sebep olmuştur ancak bu makinelerin her birisi çalışırken belli seviyelerde ses çıkarmaktadır.

Motorlu Araçların Tümü; Özellikle trafikteki tüm araçlar ses kirliliğine neden olmaktadır. Korna sesleri, araçların egzoz sesleri, fren sesleri gibi sayılabilecek bir çok ses gürültü yapmakta ve ses kirliliğine neden olmaktadır.

Bilgisayar, televizyon, telefon, beyaz eşyalar; Yüksek sesle izlenen bir televizyon yada bilgisayardan dinlenilen bir müzik diğer insanları rahatsız eder. Beyaz eşyaların çalışma saatleri de diğer insanların uyku ve dinlenme vakitlerinde olduğu zaman ses kirliliğine neden olur. Elektrik süpürgesinin çıkardığı seste ses kirliliğine neden olur.

İnşaat, yol çalışması, eğlence merkezleri, park-bahçe temizliği; Tüm bu çalışmaların yapılması sırasında yüksek sesler meydana gelir ve çevreye rahatsızlık verir.

Tüm bu gürültülü çalışan aletler insanların öncelikle biyolojik ardından psikolojik olarak sağlığını etkilemektedir. Yüksek sesler kulağa zarar vermekte, beyinin çalışmasını zorlaştırmaktadır. Çok yüksek sesli ortamlarda çalışan insanların sağlığı zamanla bozulmakta ve buna bağlı olarak psikolojisi de etkilenmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ses Kirliliğini Azaltmaya Yönelik Çözümler

  • Ses kirliliğini azaltmak için bu kirliliğine neden olan durumları ortadan kaldırmak yada en aza indirmek gerekmektedir.
  • Motorlu taşıtların çalışırken çıkardığı sesleri azaltabilmek için filtreler takılmalı, düşük sesle çalışan aletler tercih edilmelidir.
  • Trafikte gereksiz ve yüksek sesli kornalar kullanılmamalıdır. Bisiklet kullanımı yaygınlaştırılarak kısa mesafelerde motorlu taşıt kullanımı azaltılmalıdır.
  • Evlerde kullanılan beyaz eşyalar çalışma sesleri düşük olanlardan tercih edilmelidir.
  • İletişim kurmak için konuşmak önemlidir ancak yüksek sesle ve bağırarak konuşmakta ses kirliliğine neden olur bu yüzden yüksek sesle konuşmaktan kaçınılmalıdır.
  • Gürültülü ortamda çalışmak durumunda olan kişiler uygun kulaklıklar kullanmalıdır.

 

Sponsorlu Bağlantılar