Sponsorlu Bağlantılar

Teknoloji her geçen gün gelişmekte ve ilerlemektedir. Enerji çeşitleri de teknolojide büyük yer kaplamaktadır. Ses enerjisi de bunlardan birisidir. Ses dalgalar halinde yayılan, kulakta titreşim oluşturan bir enerji çeşididir ve seslerin farklı frekansları vardır. Ses enerjisi bir çok alanda kullanılmakta ve hayatımıza kolaylık sağlamaktadır. En çok bilinen kullanım alanları ultrason cihazları, polis radarları, sonerler, petrol ve doğalgaz gibi madenlerin yerinin tespitinde kullanılır.

Ultrason cihazları ile insanların iç organları izlenebilir. Gönderilen ses dalgaları organların bir ekran üzerine görüntüsünün düşmesini sağlar. Aynı zamanda hamile kadınların bebekleri de ultrason cihazı ile görüntülenerek gelişimi takip edilir.

Polis radarları ile araçların hızları tespit edilebilmektedir. Aynı zamanda gemi ve uçak radarları da etrafta bulunan cisimlerin yer tespitini yapar.

Sonar cihazları ile denizin altında bulunan denizaltıların yeri tespit edilebilmekte, aynı zamanda batmış bir gemi yada deniz taşıtı varsa bunların da yerini tespit ederek çıkarılmasına yardımcı olmaktadır. Ses dalgası sonar cihazından denizin altına doğru gönderilir ve dalganın geri dönmesi ile tespit yapılır.

Ayrıca yarasalar da ses dalgalarını en çok kullanan canlılardandır. Yarasalar yönlerini çıkardıkları ses dalgaları ile bulmaktadırlar. Ses dalgası eğer bir engele çarpar ve geri dönerse karşılarında bir engelin olduğunu anlayıp yön değiştirirler.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar