Sponsorlu Bağlantılar

Işığı geçiren ve arkasını net şekilde gösteren maddelere saydam maddeler denir. Örneğin pencerenin arkasından dışarıya baktığımızda rahatlıkla dışarıyı görmekteyiz. Pencere yani cam saydam bir maddedir. Cam bir bardağın içine konulan çay, kahve veya meyve suyunu da bardağın dışından kolaylıkla görmekteyiz.

Temiz bir derenin dibindeki taşları, sığ sulardaki balıkları da kolaylıkla görebiliriz. Demek ki su da saydam bir maddedir. Diğer saydam maddelere örnek verecek olursak; alkol, kolonya, buz, elmas, şeffaf naylon, hava,.. vb şeklinde devam eder.

Yarı saydam maddeler ise ışığı yarım geçirir ve arkasında bulunan cismi net olarak göstermez. Örneğin banyolarda kullanılan duşa kabin camları buzlu camdan yapılır. Buzlu cam yarı saydam bir maddedir.

Kaynak yapan işçilerin kullandığı gözlüklerde yarı saydam camdan yapılmaktadır. Yarı saydam maddelere verilecek diğer örnekler ise şöyledir; yağ, güneş gözlüğü, yağlı kağıt,..vb gibi.

Saydam olmayan maddeler ise ışığı hiç geçirmez ve arkasında bulunan cisim hiç bir şekilde görünemez. Örneğin bir duvarın arkasında ne olduğunu göremeyiz. Yada bir ağacın arkasında duran bir kuşu görmemiz mümkün değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

Duvar, ağaç, tahta, kağıt, alüminyum folyo, taş, kumaş gibi bir çok madde saydam olmayan maddedir ve arkasında bulunan cisimleri göremeyiz.

Sponsorlu Bağlantılar