Sponsorlu Bağlantılar

Savant Sendromu çoğu kişinin bilmediği ve çok az insanda var olan bir durum. Savant kelime anlamıyla “bilmek” anlamına gelse de bu kişilere birer dahi diyebilmek zor. Savant sendromu büyük çoğunlukla otistik kişilerde görülen bir durumdur ancak bazı insanların geçirdikleri bir kaza sonrası da başına gelebilecek bir durumdur. Savant olan kişilerde hiç bir eğitim almamalarına rağmen çok yüksek bir zeka tespit edilmiştir. Otistik olan savantların çok farklı ve üstün yetenekleri vardır.

Aynı anda bir kitabın iki sayfasını birden okuyabilmek, 5-6 basamaklı sayıları saniyeler içinde kafadan çarpıp sonucu hesaplayabilmek, gördüğü bir görüntünün en ince ayrıntısına kadar resmini çizmek, ya da dinlediği bir müziği tüm notaları ile eksiksiz çalabilmek savantların becerileri arasındadır ancak bu yeteneklere sahip olsalar bile günlük işlerini yapabilmek için başka insanlara muhtaç kişilerdir otistik savantlar. Tuvalete  gitmek için, yemek yemek için yardım almaları gerekir.

Pika Sendromu Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayın.

Otistik olmayan sağlıklı bir insanın ise geçirdiği bir kaza ve aldığı darbe sonucu bir gün uykudan uyandığında hiç bilmediği müzik aletlerini çalabilmesine, bilmediği bir dili konuşmasına, yüksek dereceli matematiksel işlemler yapabilmesine ve daha bir çok sonradan ortaya çıkan yeteneklere de yine savant sendromu denir.

William Sendromu Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayın.

 

Sponsorlu Bağlantılar