Sponsorlu Bağlantılar

Anatoly Yevgenyevich Karpov, (23 Mayıs 1951, Zlatoust, Rusya) 1970’lerin ortalarından 1980’lerin ortalarına kadar dünya satranç rekabetine hakim Rus satranç efendisi.

Karpov, yaşamının ilk yıllarında ailenle birlikte Leningrad’a (şimdi St. Petersburg’a) taşındı. Bu dahi çocuk, dört yaşlarında satranç oynamayı öğrendi ve dokuz yaşına geldiğinde birinci sınıf bir oyuncu seçildi.1969’da Stockholm’de dünya şampiyonasını kazandı ve bir yıl sonra 19 yaşında, dünyanın en genç satranç ustası oldu. 1971-74 yılları arasında neredeyse kesintisiz turnuva başarısı onu 1975 dünya satranç şampiyonası için Amerika Birleşik Devletleri’nden Bobby Fischer’in resmi yarışmacısı yaptı. Karpov, Fischer’in resmi dünya satranç organizasyonu olan Uluslararası Fédération Internationale des Echecs tarafından belirlenen şartlar çerçevesinde onunla bir maç oynamayı reddettiği yıl dünya şampiyonu oldu. Karpov, 1978’de Sovyet ilticacı Viktor Korchnoi’ye karşı ünvanını korudu ve 1981’de Korchnoi’yi rahat şekilde eledi.

Karpov ünvanını (1984-1985) Garry Kasparov ile karşılaşana kadar savundu. Karpov, oyunun başında iyi bir seri yakaladı, ancak Kasparov nihayetinde toplandı. Karşılaşma 48 oyuna kadar ilerleyerek yorucu bir dayanıklılık yarışmasına dönüşmüştür. Her iki oyuncunun da tükendiği gerekçesiyle oyun durdurulmuştur. 1985 yılında tekrar karşılaşan ikiliden Karpov 24 maçın ardından Kasparov’a yenilerek ünvanını kaybetti.

Karpov, Kasparov’un rakip bir organizasyon oluşturmak için FIDE’yi terk etmesinin ardından, 1993’te FIDE dünya satranç şampiyonu ünvanını elde etti. Buna karşılık, FIDE, Karpov’un Hollandalı oyuncu Jan Timman’ı bir FIDE şampiyonası maçında yenerek kazanmış olduğu ünvanı Kasparov’u elinden aldı. Karpov 1998’de FIDE ünvanını savundu ve Hindistan’daki Viswanathan Anand’ı geri aldı. Ertesi yıl Karpov, Rusya da Alexander Khalifman tarafından kazanılan Las Vegas, Nevada’daki FIDE dünya şampiyonasında nakavt turnuvasında ünvanını savunmayı reddetti.

Zayıf ve kısa boylu olmasına rağmen, Karpov dikkate değer dayanıklılık ve güce sahipti. Onun oyun tarzı farkedilebilir zayıflıklara sahip değildi; pozisyonel oyunu taktiksel oyuna tercih etme eğilimindeydi, nihai zafer elde etmek için kusursuz fakat renksiz manevralarla inanılmaz derecede avantajlar kurabiliyordu. Anatoly Karpov En İyi Oyunları (1996) adlı kitabında okuyucularına, oyunlarının ve satranç dünyasıyla ilgili gözlemlerinin açıklamalı bir koleksiyonunu sunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar