Sponsorlu Bağlantılar

Şabat yahudilerin dini gününe verilen isimdir. Müslümanlar için Cuma günü nasıl mübarek gün ise yahudiler içinde Şabat günü mübarek bir gündür. Yahudilik inancına göre Tanrı dünyayı 6 günde inşa etti ve 7. gün  (cumartesi) günü dinlendi. Bu yüzden cumartesi günleri Yahudilerin Şabat günüdür ve bu gün için bir kaç gün öncesinden hazırlıklar yapmaya başlanır. Şabat günü sadece ibadet ile geçirilir ve dünyalık işlerin hiç birisi yapılmaz. Yahudilerin hiç birisi çalışmaz ve ibadet dışında hiç bir işle uğraşmaz öyle ki eğer bir yahudi şabat günü işyerini açar veya çalışırsa inanışlarına göre o kişinin cezası ölümdür.

Şabat günü kuralları cuma günü gün batımında başlayıp cumartesi günü gün batımına kadar devam eder. Evlerde şabat günü yemeği hazırlanır tüm hazırlıklar yapılır ve şabat günü mumları yakılarak bu hazırlıklar tamamlanmış olur. Bu mumu evin hanımı yakar ve ailecek yemek yenir. Şabat günü bitinceye dek evdeki hiç bir mum ve ışığa dokunulmaz. Elektrik prizleri açılmaz veya kapatılmaz. Yemekte et varsa asla süt içeren bir yiyecek yenilmez. Şabat günü hiç bir elektronik alet kullanılmaz. Telefon, televizyon ve bilgisayar gibi. Şabat günü yenilen yemekte tüm aile üyeleri bir arada olur ve aile dostları da davet edilir, hazırlanan yemek normal günlerden farklı olarak özel bir yemek havasındadır.

Ayrıca şabat yemeğinde fazlaca alkol de tüketilir. Tanık olduğum bir şabat gününde yahudilerin cuma akşamı havai fişekler atarak ve alkol tüketerek şabat gününü tıpkı bir kutlama havasında geçirdiğini görmüş oldum. Kısaca  Şabat günü Yahudiler için dinlenme ve din ile ilgilenme günüdür.

Sponsorlu Bağlantılar