Sponsorlu Bağlantılar

1 – Ruslar yabancılara gülümsemezler!

Ruslar’ın sıcak kanlı bir toplum oldukları bir gerçektir ancak tanımadıkları kimselere gülümsemezler. Ruslara göre gülümsemek içten ve samimi olmalıdır. Gülümsemek insanın iletişime ve konuşmaya daveti şeklinde yorumlanır. Bu yüzden karşılarındaki insanın iletişime hazır olmayabileceğinden insanları rahatsız etmezler. Gülümseyerek bir Rus’a “Nasılsın” diye sorulduğunda “iyiyim” şeklinde basit bir cevap yerine daha samimi bir yanıt vermenizi beklerler.

2 – Yola Çıkmadan Önce Oturmaları

Rusya’da eski bir inanışa dayandırılan bu davranışa göre insanlar evden çıkmadan önce kısa bir sürede olsa oturmalıdırlar. Rus kültüründe bu hareketle evdeki ruhların kandırılarak dışarı çıkmalarını engellenir. Böylece insanların dışarıdaki işleri rast gider. Bazı insanlar ise evden çıkmadan bir valizin veya bir sandalyenin üzerine oturulmasını, kişinin kafasını toplayıp evde birşey unutmadıklarını gözden geçirmek için faydalı olacağını düşünürler.

Sponsorlu Bağlantılar

3 – Rus Hamamları ve Mors yüzücüleri

Ruslar birçok hastalığın ilacı olarak gördükleri rus hamamlarında huş ağacının dallarını vücutlarına vurarak yıkanmayı bir gelenek haline getirmişlerdir. Hamamdan çıkar çıkmaz soğuk suya atlanır. Böylece vücut daha dinç olur ve bağışıklık sistemi kuvvetlenir. Bu yöntemin sağlık açısından önemini bilen bazı kültürler ise kendi ülkelerinde de buzlu terapiyi uygulamaya başlamışlardır. Rusya’da her sene Mart ayında buzlu suda yüzme maratonları düzenlenir. Bu yarışmalarda “Mors” adı verilen yüzücüler 100-400 metre arası maratonda yarışırlar.

4 – Alkolsüz “Kvas” içeceği

Ruslar’ın “Kvas” adını verdikleri bu içeceğin çok eski geçmişi vardır. Buğday, çavdar veya arpa ekmeklerinin yeniden  mayalanması ile yapılan bu içeceğin içindeki alkol oranı %1 ‘in altında olduğundan, alkolsüz içecekler kategorisinde yer alır. Bayatlamış ekmekler ufak parçalara bölünerek firınlanır, bazen ekmeklere aromatik meyvelerde eklenebilir. Boza’ya benzeyen bu içeceğin tadı çok güzel ve ferahlatıcıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

5 – Nazar, Batıl İnançlar ve Doğum Günleri

Eğer Rus arkadaşınıza cüzdan hediye etmek istiyorsanız, cüzdanı dolu vermeniz gerekiyor. Boş verilen cüzdanın o kişiye maddi sıkıntı getireceğine inanılır.

Rusya’da doğum günleri zamanı gelmeden kutlanmaz. Doğum gününde veya sonrasında kutlama yapılabilir. Gelecek başarılardan bahsetmek veya abartmak pek hoş karşılanmaz.

Pek çok ülkede olduğu gibi Ruslar’da da nazar için tahtaya vurulur. Bunun yanı sıra bir eve misafir olarak gidiyorsanız eliniz boş gitmemelisiniz. Ne aldığınızın bir önemi yok, hediye olsun yeterki…

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar