Sponsorlu Bağlantılar

Evinizde kombinizi yüksek sıcaklıklara ayarlamanıza karşın odalarınız ısınmıyorsa, en büyük nedenleri bina yalıtımı ve radyatör sorunlarıdır. Kombiniz çalışır durumdayken kalorifer petekleri ısıyı stabil şekilde her bölgeye yaymıyorsa yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Günümüzde tıkanmış, kirlenmiş ve havası alınmamış radyatör petekleri hem bütçemizi sarsar, hemde soğuk havalarda hasta olmanızın önünü açabilir. Radyatör peteklerinin üzerine elinizi koyduğumuzda üst bölgelerde soğukluk hissederseniz kesinlikle peteklerin havası alınmalı.

“Peteklerde hava neden oluşur?” Peteklerde hava birikmesi genel olarak ilk kurulum sonrasında oluşur. Kurulumda petek borularına kombi tarafından su basıldığında içerideki hava su ile devir daim olur. Bu havanın bir şekilde dışarıdan müdahale ile alınması gerekli. Her sene düzenli olarak peteklerin havasının alınması kullanıcıların faydasınadır.

Purjör Nedir?

Doğalgaz kullanıcıları hava yapan petekler de sorunu nasıl çözeceklerini bilemeyebilirler. Isınma probleminde sorun teşkil eden hava kaçakları genel olarak kaloriferin üst kısmında bulunan “Purjör” adı verilen kör tapadan kaynaklanır.

Kolorifer Peteklerinin Havasını Alma

Kaloriferdeki biriken havayı Purjör adı verilen bu bölgeden alabilirsiniz. Tabi öncelikle “Purjör anahtarı“nız olmalı. Purjör anahtarı ile gevşetilen Purjör’ün altına bir kap koyarak radyatör içindeki havayı boşaltabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Purjör anahtarı olmayanlar ise düz tornavida yardımı ile Purjör tapasını hafif gevşeterek kalorifer peteğinin havasını alabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar