Sponsorlu Bağlantılar

Pudra bir kozmetik olup, günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Teknoloji geliştikçe kullandığımız ürünlerin içerisindeki kimyasal malzemelerde artmaktadır. Bugün pudranın içinde; talk, kalsiyum karbonat, magnezyum stearat, kaolin, nişasta, çinko ve titan oksitleri gibi birçok madde bulunmaktadır.


Pudra Nasıl Yapılır?

Vereceğimiz tarif ile kendi pudranızı imal edebilirsiniz. Özellikle kimyasallara karşı alerjisi olanlar bu formülü uygulayabilirler.

Çocuk Pudrası İçin Gereken Malzemeler

  • 80 Gr Talk
  • 10 Gr Nişasta
  • 10 Gr Pudra Esansı

Hazırlanışı

Yukarıda bulunan malzemeler bir kap içerisine konulur ve iyice karıştırılır. Malzemeler toz halinde olduğundan karışımı çok basittir.


Organik Makyaj Pudrası İçin Gereken Malzemeler

  • 40 Gr Mısır Nişastası
  • 20 Gr Pirinç Unu
  • Kakao veya Mısır Unu

Hazırlanışı

Nişasta ve Pirinç Unu bir kabın içerisinde karıştırılır. Daha sonra ten renginize göre bir miktar kakao ekleyebilirsiniz. Yukarıdaki oranlara göre ortalama yarım çay kaşığı kakao eklemeniz yeterli olacaktır. Eğer ki ten renginiz sarı veya daha açık ise bir miktar mısır unu ekleyebilirsiniz.


Pudranın Zararları Nelerdir?

Pudraların içerisinde bir çok kimyasal malzeme bulunmaktadır. Uzmanlar pudranın oral ve solunum yolu ile aşırı miktarda alınmadığı sürece zararlı olmadığına karar vermişlerdir. Pudra astım hastaları ve bebekler için uzun vadede bazı bazı rahatsızlıklar meydana getirebilmektedir. Derinin hava alamaması kaynaklı sivilcelenme, gözeneklerin tıkanması ve iltihaplanma vs. Bunun dışında pudranın en önemli özelliği nem düşmanı olmasıdır. Derideki nem dengesini bozarak kırışıklıklara neden olmaktadır.

Bazı anneler bebekleri için zararlı olduğunu düşündükleri pudraların yerine sadece nişasta kullanırlar.

Sponsorlu Bağlantılar