Sponsorlu Bağlantılar

Prostat Nedir?

İltihaplı tıkanmadır. 30 yaştan sonra erkeklerde sık görülür.

Prostat Neden Olur?

Kumarbaz ve hocalar arasında yaygındır. İdrarı sıktırmak ana nedenidir. Kumarbazlar “Şu el oyunu da bitireyim, ondan sonra tuvalete giderim” derken akşam olur. Hocalar “Şu namazı da kılayım, abdesti ondan sonra bozayım” derler, yatsı namazından sonra abdest bozarlar. Sıkışık namaz kılmak mekruh olmasına rağmen bu uygulama yaygındır. İdrarı fazla tutmak, prostat kalp büyümesi, sedef, sivilce, egzama, böbrek yetersizliği, iktidarsızlık ve birçok hastalığa neden olur. Hz. Ali‘ye atfedilen çok anlamlı bir söz “Devenin üzerinde dahi olsanız, idrarınızı tutmayınız“. Prostat ayakta su dökmekten ve azilden de kaynaklanır.

 

Prostata Faydalı Gıdalar ve Bitkisel Formüller

1- 4 kg kerevizin kabuğu soyulup alınır, (kerevizi de yemek olarak değerlendirebilirsiniz). 150 gr. hazanbel kökü parçalanarak, kereviz kabuğu ile beraber 6 litre suda, su 5 litre kalıncaya kadar kaynatılır. Sonra süzülür, 1 gece üzeri tülbentle kapatılarak ayazda bekletilir. Her sabah aç karna günde 1 su bardağı içilir. 2 saat su içilmez.

2- Aç karına 1 avuç kavrulmamış çiğ bal kabağı çekirdeği yenir. 1 bardak sıcak su içilir. 1-2 saat su içilmez (günde 3 kere).

3- 100 gr. karabaş otu, 100 gr. böğürtlen kökü, 4 litre suda 20 dakika kaynatılır. Posalarıyla beraber buzdolabına konur. 1’er su bardağı ılıtılarak aç karnına içilir. Bu içildikten sonra 1-2 saat su içilmez (günde 3 kere)

Sponsorlu Bağlantılar

4- Civanperçemi demlenip 1’er su bardağı günde 3 kere içilir. İçildikten sonra 1-2 saat su içilmez.

5- At kuyruğu demlenir, 1’er su bardağı günde 3 kere içilir. İçildikten sonra 1-2 saat su içilmez. Bu kürler tesirine göre sıralanmıştır. Bunların böbreğe de faydası vardır. 20 gün içilince; 10 gün sonra tekrar başlanır. Bir formüle başlayınca eğer fayda görülürse, 20 gün aynı formülü devam ettirmek faydalı olur.

Bal kabağı tatlısı kabızlığa faydalıdır. Kavrulmamış çekirdeği aç karına yenirse, prostata faydalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar