Sponsorlu Bağlantılar

Fötüs 28-36 haftalar arasında doğarsa, bu bebeğe “Prematüre Bebek” denir. Anne veya bebeğe bağlı birtakım sorunlardan kaynaklı ani doğum ile oluşabilen prematüre doğumlar hastanede olmuşsa, bebek özel olarak hazırlanan hususi bakım ünitesinde yaşatılabilir. Fakat evde doğan prematüre bebeklerin yaşama oranları düşüktür.

 

Ani Doğum Nedir? Ani Doğum Esnasında Ne Yapılmalı? İncelemek İçin TIKLAYIN…

 

Prematüre Bebeklerin Özellikleri Nelerdir?

  • Gelişimde bebeğin kafa gelişimi 2 hafta önden geldiğinden, prematüre doğumda bebeğin başı büyük, bedeni ise cılız olur.
  • Yağ bezleri yok denecek kadar az ve gelişmemiştir.
  • Vücut şeftali tüyünü andıran bir tüy ile kaplıdır.
  • El ve ayak tırnakları uzun olup, kulak kepçesi çok yumuşak, hassastır.
  • Erbezleri henüz torbaya inmemiştir.
  • Vücut ısı sistemleri tam olarak gelişmediğinden, yeteri kadar çalışmaz.

Fizyolojik olarak tam gelişmeyen Prematüre bebeklerin ilk olarak soğuktan korunmaları gerekli. Yağ bezleri oluşmadığından ve vücut ısılarını koruyamadıklarından, hastanelerin doğum servislerinde bu işi “kuvöz” adı verilen hususi çadırlar sağlar.

Kuvöz, içi mikroplardan arındırılmış, gerekli ısıyı sağlayabilen ve bebeğin hareket etmesine imkan verecek genişliktedir.

Erken doğan bebeklerin evde bakımı zor ve tehlikelidir. Bebeğin hastanede bakımı, temizliği, tedavisi, beslenmesi ve hastalıklara karşı korunması, gerekli eğitimleri almış hemşirelerin işidir. Bebekler tehlikeli dönemi atlattıktan sonra ailesine teslim edilir. Özellikle anneye nasıl davranacağını ve dikkat etmesi gereken konular anlatılır.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar