Sponsorlu Bağlantılar

Pika gıda olmayan maddelerin bir aydan uzun süre yenmesi durumuna verilen isimdir. Genellikle toprak yeme isteği olsa da cam, buz, kum, boya,saç, duvar, demir parçaları,tutkal gibi maddeleri de yeme isteği olan kişiler vardır.
Hamile bayanlarda toprak yemek isteği görülse de genellikle 2-6 yaş arası çocuklar da pika sendromu daha fazla görülmektedir. Yetişkinler bu maddeleri yemenin zararlı olduğunu bilmesine rağmen kendini durduramaz ve sürekli bu maddeleri yeme isteği duyarlar.


Pika sendromuna özellikle psikolojik sorunlar sebep olsa da bazi vitamin ve mineral eksiklikleri de sebep olmaktadır. Genellikle demir eksikliğine bağlı olarak toprak yeme isteği duyulmaktadır. Yenmemesi gereken maddelerin yenmesi sonucu sindirim sistemi bozulabilir, zehirlenmeler ve enfeksiyonda gerçekleşebilir. Bağırsaklarda parazit oluşabilir, midede biriken bu yabancı cisimler çok büyük sorunlar doğurabilir.


Tedavi sürecinde öncelikle pika sendromuna sebep olan şeyler bulunmalı ve ona göre tedavi uygulanmalıdır. Eğer demir eksikliğine bağlı ise vitamin takviyesi yapılmalıdır. Psikolojik bir nedene bağlı ise psikiyatrik bir tedavi uygulanmalı ve terapi ile tedavi edilerek  bu sorun çözülebilir.

 

Sponsorlu Bağlantılar