Sponsorlu Bağlantılar

Sizlere çok fazla bilinmeyen ama yavaş yavaş hayatımıza girmeye başlayan, yeni yeni faydalarını duymaya başladığımız ve sağlığımız için, özellikle bebek ve çocuklar için ne kadar değerli olduğunu yeni farkettiğimiz bir şifa suyunu anlatacağım. Peynir yapıldıktan sonra altta kalan suya verilen ada denilir peynir altı suyu, bazı sağlıkçılar tarafından şifa suyu olarak da adlandırılır.

Peynir Altı Suyunun Faydaları

  • Kanser türlerini önleyici özelliği vardır.
  • Metabolizmayı hızlandırır.
  • Cilde çok faydalıdır ve cildin yaşlanmasını geciktirici etkisi vardır.
  • Vücut geliştirici sporlar yapanlar için protein tozuna alternatif olarak kullanılır.
  • Kozmetik endüstrisinde, gıda endüstrisinde ve tıpta çokça kullanılır.

Yapılışı

1 litre organik süt tencereye alınır ve kaynama noktasına gelinceye kadar ısıtılır. Kaynamaya başladığı anda içerisine 2 yemek kaşığı sirke ya da 2 yemek kaşığı limon eklenerek sütün kesilmesi sağlanır. Sirkenin cinsine göre miktarı bira artırmanız gerekebilir. Sütün kesildiğini görene kadar ekleyebilirsiniz. Sütün üzerinde beyaz bir yoğunluk ve altında koyu beyaz, sarı bir su kalır, işte bu su peynir altı suyudur. Sütünüzü bir tülbent yada süzgeç ile süzdürürseniz üzerinde kalan lor peyniri, altta kalan su ise aradığımız  peynir altı suyu olacaktır. Özellikle bebekleriniz ve çocuklarınız için ev yapımı loru da bu şekilde yapıp yedirebilirsiniz.

Peynir altı suyunu bütün yemekleriniz, çorbalarınız, muhallebi ve mamalarda kullanabilirsiniz. Buz torbalarına doldurup buzlukta muhafaza edebilirsiniz. Ayrıntılar fotoğraflarda.

 

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar