Sponsorlu Bağlantılar

 

Özellikle baharın gelişi ile birlikte evinizin minik,sevimli misafirleri olabilir. Hele bir de eviniz ağaçlık, ormanlık, çalılık bir yere yakınsa pencerenizin önünde bir kumru görmeniz çok olası.

Kumrular aşk kuşudur, hiç bir zaman eş değiştirmezler. Bu yüzden birbirini çok seven çiftlere ‘çifte kumrular’ benzetmesi yapılır. Kumrular ömürleri boyunca tek bir kumruyu kendine eş seçer ve onunla yaşar. Çiftlerden birisi ölürse diğeri ölene kadar başka kuşla eşleşmez. Bu yüzden siz siz olun kumru avlamayın,avlanmasına izin vermeyin.

Misafiriniz var

Ben kumruları hep misafir olarak adlandırıyorum, hemde çok güzel misafirler.. Yemeği, yatağı kendinden sadece bir karış saksı olsun yada bir pencere önü olsun yeter.

Bu yaz 2 kez kumru yuvası yapımına, yavruların yumurtadan çıkışına, onların büyümesine ve uçuşuna şahit oldum.Tüm kış özenle saklayıp yazın meyvelerini yeriz diye beklediğimiz iki büyük saksı dolusu çilek çiçeklenmiş, meyveler olmaya baaşlamıştı.

Mart ayının son günü pencereyi örtü silkelemek için açınca saksının içinde bir kumru farkettim. Beni görünce uçmaması ve ordan ürkek gözlerle bakması, acaba yaralı mı düşüncesini uyandırdı bende. Karanlık olduğu için telefonun feneri ile kontrol etmek isteyince birden uçup gitti. Birde gördüm ki küçücük bir yumurta saksının içinde. Çok üzüldüm tabi onu korkuttuğum için çünkü yumurta soğursa yavru gelişemeden ölür bunu biliyordum üniversitedeki derslerden. Sabahı zor ettim ve sabah ilk iş pencereye koştum ve gelmişti.Bir kaç gün sonra aynı hatayı ikinci kez yaparak bir daha kaçırdım kuşu . Bu kez yine bir şaşkınlık çünkü yumurtalar 2 tane olmuştu.Kumru 2 gün sonra geldi ama ben artık o yumurtalardan sağ kuş çıkacağından umudu kesmiştim. Derken günler günler geçti ve yaklaşık 20 gün sonra bir bakayım ne yapıyor dedim ki yumurtalar o sırada çatlamaya başlamıştı. 2 tane koca gagalı minnacık yavrular çıktı yuvadan.

Sponsorlu Bağlantılar

Anne kumru ve eşi kuluçkada hep nöbetleşe durmuştu , beslenmeye gelince yine hep birlikte beslediler yavrularını. Evimizin önü ormanlık alan olduğu için orda avlanıp gelip yavrularını beslediler 15 gün içinde yavrular iyice büyüdü olgun bir kumru boyuna geldi ve uçma denemeleri yapmaya başladılar. Yavrular açtır düşüncesiyle onlara bulgur vermek istedim ve elimi uzatmamla yavrulardan birisi ormana doğru uçtu gitti, diğer yavruda 5 saniye sonra uçtu aynı yöne doğru ve bir daha gelmediler.

2.Kumru Yazımız

Bir sonraki yazımızda kumru pencerenize yuva yaparsa neler yapmalı, neler yapmamalı onlardan bahsedicez.

Sponsorlu Bağlantılar