Sponsorlu Bağlantılar

7 Aralık 1941, Franklin Delano Roosevelt’e göre “tarihte utanç verici bir durum” idi. Japonlar tarafından Pearl Harbor’a yapılan sürpriz saldırı, Amerika Birleşik Devletleri’nin İkinci Dünya Savaşı’na girmesine neden oldu.

Genel Bakış

  • 7 Aralık 1941 sabahı yerel saat 7.55’de İmparatorluk Japon Deniz Kuvvetleri’nin 183 uçağı, Hawaii Oahu adasındaki Pearl Harbor’daki Birleşik Devletler Deniz Kuvvetleri üssüne saldırdı. Niyetleri aynı gün, güneydoğu Asya’daki İngiliz, Hollanda ve ABD topraklarına karşı gerçekleştirilen Japon operasyonlarına tepki göstermeden önce, mümkün olduğu kadar ABD Pasifik Filosunun çoğunu imha etmek ve tahrip etmekti.
  • Bu ilk saldırı dalgası, limanın içinde demirleyen ABD savaş gemilerine karşı torpido fırlatırken, aynı zamanda hangarları ve adanın hava alanlarındaki uçakları bombalamaya başladı. Saldırının ilk beş dakikasında USS Oklahoma ve USS Arizona da dahil olmak üzere dört savaş gemisi vuruldu. İlerleyen dakikalarda, Arizona barut deposuna çarptığında gemiyi batırıp 1,177 mürettebatını öldürdükten sonra patladı.
  • Bu yıkıcı saldırıyı bir buçuk saat sonra ikinci bir Japon jet uçağı tarafından yapılan saldırı takip etti. İki saat içinde, 18 Amerikan savaş gemisi battı veya hasar gördü, 188 uçak imha edildi ve 2.403 Amerikan askeri öldürüldü. Bu gemilerin birçoğu daha sonraki savaşlarda onarılarak kullanıldı ve saldırı esnasında Pasifik Filosu uçak gemilerinin üçü de Pearl Harbor’da değildi ve bu yüzden kaçtılar. Bu uçak gemileri önümüzdeki Pasifik Savaşında hayati öneme sahip olmalıydı.
  • Ulusun karşısında, Amerikalılar şaşkın, şok olmuş ve kızmıştı. Saldırı, ABD kamuoyunu İkinci Dünya Savaşı’na girme lehine çevirdi. Birleşik Devletler 8 Aralık 1941’de Japonya’ya savaş ilan etti.
  • Japonya müttefikleri, Almanya ve İtalya, Birleşik Devletler’e 11 Aralıkta savaş ilan ettiler. Birleşik Devletler karşılık verdi ve bu nedenle II. Dünya Savaşı’na girdi.

Pearl Harbor Saldırısı

Pearl Harbor’daki Japon sürpriz saldırısı, Pazar sabahı 7 Aralık 1941 yerel saatinden 8 saat önce başlamıştı. Bir saatten fazla bir süre için iki dalgada, Oahu’nun 230 mil kuzeyinde altı uçak gemisinden çıkan 350 Japon uçağı saldırıya uğradı. Donanma üssü. Japon kuvvetleri ABD donanma gemilerine ve adanın hava alanındaki ABD uçaklarına hasar gördü.

Saldırıda 68 sivil dahil 2.403 Amerikalı öldü. Buna kıyasla, Japonya nispeten hafif yara alarak sadece 29 uçak ve birkaç mini denizaltıyı kaybetti.

Saldırı, Amerikan halkı şok olmuş, şaşırmış, şaşkın ve kızmıştı. 8 Aralık’ta Başkan Roosevelt, Capitol’daki Kongrenin ortak bir oturumunda yaptığı konuşmada, radyoda ulusa yayınladı: “Dün, 7 Aralık 1941, alçak gönüllülük yaşayacak bir tarih-Amerika Birleşik Devletleri ani ve kasıtlı olarak Japonya İmparatorluğunun deniz ve hava kuvvetleri tarafından saldırıya uğradı.

Roosevelt, adresinde, Kongre’den o gün yaptığı Japonya’ya karşı savaş ilan etmesini istedi. Üç gün sonra Japonya’nın müttefikleri Almanya ve İtalya Amerika Birleşik Devletleri’nde savaş ilan etti ve Kongre aynı gün karşılık verdi. Savaşa ABD girişinde önceki tüm muhalefet durdu. Birleşik Devletler şimdi Avrupa ve Pasifik’te aynı anda yürütülecek bir savaşa kapılmıştı.

Saldırı İçin Motivasyon

Japon hükümeti, Birleşik Devletler’in 1941 yazında ABD’ye yaptığı petrol ihracını kestikten sonra Pearl Harbor’a saldırmaya karar verdi. Japonya, petrolünün % 80’ini ABD’ye dayandırdı ve ABD petrol kaynakları olmadan donanması işe yaramayacaktı. Japonlar Pearl Harbor’a saldırırken, Pasifik’te Japon donanmasının özgürce egemen olması için ABD Pasifik filosunu zedelemek ya da yok etmek istediler.

Sponsorlu Bağlantılar

Japonya, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Asya’daki sömürge varlıklarını devralacağı düşüncesiyle stratejik olarak da motive olmuştu. Ayrıca Japonya, Avrupa savaşına katılan İngiliz, Fransız ve Hollandalıların Avrupa’daki güçlerinin Asya’daki sömürge varlıklarını savunamayacağına inandıklarını söyledi. Nitekim, Pearl Harbor saldırısını izleyen sekiz saat içinde, Japonya ayrıca İngilizlerin elindeki Singapur, Hong Kong ve Malaya’ya, Filipinler, Guam ve Wake Island‘ın ABD topraklarına ait mallarına saldırdı.

Saldırı Hakkında Önceden Uyarılar

Birleşik Devletler Pearl Harbor saldırısı için hazırlıksız yakalanmış olsa da kötü şansa rağmen çabuk toparlanmayı başarmıştı. Birleşik Devletler “Magic” projesindeki Japon diplomatik kodunu kırmıştı ve General George Marshall Pearl Harbor’daki Amerikan üssüne saldırı gününde çözülmüş bir Japonca mesaj gönderdi(Dikkat et). Atmosferik koşullar, Marshall’ın mesajının iletilmesini geciktirdi ve saldırıdan sonra da mesaj gelmedi.

Dahası, Birleşik Devletler, Japon saldırısının Pasifik’in herhangi yakın bir yerinde olacağının farkındaydı. Ancak ABD askeri ve hükümet personeli, Filipinler’in ya da Güney Pasifik’in Japonya’ya yakın başka bir alanının muhtemel hedef olduğunu düşündüler. Pearl Harbor, Japonya’dan 3,500 mil uzaklıktaydı.

Pearl Harbor’dan sonra Birleşik Devletler İkinci Dünya Savaşı’ için hızla seferber oldu.

Sponsorlu Bağlantılar

Ne Düşünüyorsun?

  1. Pearl Harbor’daki ABD deniz üssüne saldırmak için Japonya’nın ne gibi etkenleri var?
  2. Japon saldırısına Amerika’nın tepkisi neydi?
  3. Japonlar Pearl Harbor’u bombalamasaydı, Birleşik Devletler II. Dünya Savaşı’na girer miydi?
Sponsorlu Bağlantılar