Sponsorlu Bağlantılar

Pankreas mide ile oniki parmak bağırsağı arasında yer alan yaprağa benzeyen bir organdır. Ortalama 80 gram ağırlığında 15 cm boyunda olan pankreas iç ve dış salgı yapabilme özelliği taşıyan karma bir bezdir. Pankreasın sindirim ile ilgili olan salgıları enzimlerdir. Bu enzimler oniki parmak bağırsağına virsung kanalı ile aktarılır.

Pankreasın öz suyu salgılaması için gerekli uyarıyı ince bağırsak hücreleri tarafından kana salgılanan bir hormon yapar. Pankreas öz suyu sindirim sistemi için çok önemlidir.  Tripsin, amilaz ve lipaz enzimlerinin salgılanmasında görev yapan pankreas yağ, karbonhidrat ve proteinin sindirilerek kana karışmasında rol oynuyor. Pankreas günlük ortalama 900 cm3 pankreas öz suyu salgılar. Ayrıca pankreas insülin salgılayarak kan şekerini dengeleme özelliğine de sahiptir. Pankreas, karaciğer ve dalak gibi organlardan beslenmektedir.

Pankreas Kanseri

Pankreas kanserinin sebepleri arasında sigara, alkol, yağ oranı yüksek gıdalarla beslenme, aile bireylerinde  pankreas kanseri bulunması ve diyabet başta gelen sebeplerdendir.Belirtileri arasında aşırı kilo kaybı, halsizlik, iştahsızlık, şiddetli ağrılar ve sarılık belirtileri yer alır. Erken teşhis yapılırsa ameliyat uygulanabilir ve yayılması engellenmeye çalışılır.

Sponsorlu Bağlantılar