Sponsorlu Bağlantılar

Meteor (göktaşı)  gökyüzünde yer alan gök cisimlerinden kopan küçük parçalara verilen isimdir. Meteor yağmuru ise bu küçük parçaların atmosfere giriş yapması sırasında sürtünmenin de etkisiyle gökyüzünde bıraktığı ışığa denilir.

Orionid meteor yağmuru ise Halley Kuyruklu Yıldızının enkazından kalan meteor yağmuruna deniliyor. İsmini Avcı( orion) yıldızından almaktadır. Bir ışık şöleni olan bu meteor yağmurunu ülkemizde bu günlerde çıplak gözle izlemek mümkün olacak. Ekim ayının orta-sonuna doğru gözlenebilen Orionid meteor yağmuru bu yıl 20-22 Ekim tarihleri arasında gözlemlenebilecek. Ülkemizin her yerinde görünecek olan meteor yağmuru şehir ışıklarından uzak yerlerde daha iyi izlenebilecek. Her hangi bir izleme aletine gerek duyulmadan çıplak gözle görülebilecek.

Gece saatlerinde meydana gelecek olan meteor yağmurunu izlemek isteyen kişilerin uykularından vazgeçmesi gerekecek. 23.00 saatinden sonra başlayacak olan meteor yağmurunun en iyi izlenebileceği saatler gece 01.oo ile 04.00 arası. En yakın izlenme tarihi 2061 yılı olan bu gökyüzü şölenini kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Bu ışık şölenini fotoğraflamak isteyen kişilerin ise iyi bir fotoğraf makinesine yapacakları belli ışık ayarlarıyla bu doğa olayını ölümsüzleştirmeleri mümkün olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar